Günlük Ekonomi Bülteni

Ekonomi ve yatırım ile ilgilenen herkesin bildiği gibi sizlere sunulan günlük ekonomi bülteni haberleri yatırım tavsiyesi olamaz. Sizlere uygun yatırım tavsiyesi verebilmek için sözleşme yapılması gerekir. Dolaysıyla buradaki tüm bilgiler haber niteliğinde olup kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir. Buradaki bilgiler ışığında yaptığınız kazanç veya kayıplardan kurumumuz sorumlu değildir.

ABD’den beklenen sevindirici haber geldi. Ek mali yardım paketi, Cumhuriyetçiler ve demokratlar tarafından 900 milyar dolar kabul edildi. Trump’ın imzası bekleniyor. 600 milyar dolarlık kısmı vatandaşa verileceği açıklandı. Dolaysıyla, Amerika borsasına olumlu etkisi olabilir.

Olumsuz bir haber ise İngiltere’den geldi. Bildiğiniz gibi korona tedbirlerini en az uygulayan ülkelerden biri olan İngiltere’de, virüsün mutasyona uğradığı açıklandı. Avrupa ülkeleri ve Türkiye, İngiltere’ye giden ve gelen uçakları durdurdu. Türkiye, bu yasaklara Danimarka, Hollanda ve Güney Afrika’yı da ekledi. Bunun etkisi ile Avrupa’daki ve Türkiye’deki hisselerin satıcılı süreci görülmeye başlandı. Fakat Çin’de 109 milyar metreküplük doğalgaz kaynağının bulunması neticesinde hisse alımları gözleniyor.

Uçuşların iptal edilmesi nedeniyle, havacılık sektöründeki hisselerde düşüşler gözlenebilir. Tav Hava Limanları, Çelebi, Pegasus ve THY hisselerinde kayıplarınıza dikkat edin. Mutlaka stop loss noktalarınıza dikkat edin.

Dolar/TL beklentileri düşüş göstermesinin etkileri dolarda uzun zamandır düşmesine neden oluyordu. Bugün biraz yükselmesine rağmen merkez bankasının beklentisi 2020’nin sonunda 7,77 TL olması yönünde. 2021 yılı sonunda 8,37 TL.

Fonet Yazılımın aldığı ihaleyi daha önceki haberlerimizde bahsetmiştik. Ordu İl Sağlık Müdürlüğü, Sözleşmeye Davet çağrısını Fonet Yazılım’a bildirdi. Dolaysıyla Fonet hisselerinde yükseliş olabilir. Fonet Yazılım İhale Kazandı başlıklı haberimizi okuyabilirsiniz.

BDDK’nın cuma günü yayınlamış olduğu kredi kartında yapılan taksitlerin sayısının azaltılması haberi hisse senetlerinin değerini düşürebilir. Örnek olarak; Teknosa, Datagate, Despec, Yataş, Doğtaş Kelebek, Doğuş Otomotiv, Ford Otosan, Arena Bilgisayar, İndeks Bilgisayar borsada olumsuz etkilenebilecek hisseler.

Son olarak, Osmanlı Yatırım’ın bültenine göre TSKB; günlük olarak macd, cci, rsi, stochastic, momentum, dmi, teknik analiz indikatörlerine göre olumlu gözüküyor.

Not: Yukardaki ve bu sitedeki ekonomi bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. Hiçbir sorumluluk Ankara Habercim’e ait değildir.

Hakkında Ankara Habercim Yazarı

Check Also

Tapering Nedir?

Ekonomi haberlerini takip etmiyor olabilirsiniz fakat enflasyon nedeniyle dolar alan bir vatandaşsanız, tapering kelimesini mutlaka duymuşsunuzdur. Peki tapering nedir? Gelin bu yazımızda çok açık dille taperingi anlatalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir