Günlük Ekonomi Bilgileri
Günlük Ekonomi Bilgileri

Günlük Ekonomi Bilgileri

Öncelikle, yazdığımız hiçbir haber ve bilgi yatırım tavsiyesi değildir. Sermaye Piyasası Kurulu tarafınca yasaklanan, yatırımcılara herhangi bir sözleşme yapmadan yatırım tavsiyesi vermek yasaktır. Biz de sizlere sadece ekonomi haberi veriyoruz. İyi bilgilenmeler dileyerek haberimize geçelim.

Dow Jones hisse endeksi Amerika Birleşik Devletleri’nde ilk kez 30.000’nin üzerine çıkarak rekor kırdı. Bunda aşı haberlerinin ortaya çıkması büyük önem taşıyor. Türkiyede reel kesim güven endeksi dün açıklanan bilgiye göre Kasım ayında bir önceki aya göre bir miktar azalarak 103,9’a geriledi. Merkez Bankası faizinden sonra ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’nın reform yenilemesi üzerineki konuşması üzerine düşen dolar güne 7,98TL civarında başladı. Şuan itibariyle 7,95TL civarından işlem görüyor.

Trump, Biden’nın kazanmasını yavaş yavaş kabullenmeye başladığının sinyallerini vermeye başladı. Bu kabullenme siyasetteki belirsizliğin azalmasına neden oluyor. Dollaysıyla, Amerika’daki bu tablo dow jones, nasdaq ve s&p hisselerini yükseltiyor. Risk algısı düştüğü için tüm dünyada olumlu sinyaller gözlemleniyor. Asya hisselerinde en büyük yükselmeler enerji ve finansal sektörlerinde olmasına rağmen tüm hisselerde artış bulunmakta.

Fakat bu olumlu tablo bizde, dün açıklanan reel kesim güven endeksi ile biraz olsun tedirginlik yarattırıyor. Borsamıza ve TL’nin değerlenmesine olumsuz bir etkisi olmamış gözükse de artış miktarında azalma olmuş olabilir. Reel kesim güven endeksi gelecek dönemlerde de negatif olabileceği düşünülmekte. İnşaat güven endeksinde bile 83,8’den 79’a düşüş olması düşündürücü.

Korona virüs vakalarındaki artış gözler önünde, bu yüksek rakamlar halkı tasaruf yapmaya itiyor. Dünki rakamlar ilk vakanın görüldüğü günden itibaren en yüksek rakamları geçti. Bu ürkütücü rakamlar Sağlık Bakanlığı’na göre 7381 yeni hasta ve 161 vefat eden kişi sayısı.

Hazine 7 yıl vadeli ve 10 yıl vadeli sabit kuponlu devlet tahvili ihalesi yaptı. Katılımın yüksek olması sevindirici olarak karşılandı. 10 yıl vadeli tahvillerde ortalama yıllık bileşik faiz yüzde 12,32. Ayrıca, BDDK tarafından dün açıklanan bilgiye göre, aktif rasyosu 31 Aralık 2020 tarihi itibariyle iptal edildi.

Yeni rekorlar kıran BİST, Akbank Yatırım’a göre destek seviyesi 1310, 1290, 1275 olup, direnç seviyesi 1325, 1335, 1350’dir.

Hakkında Ankara Habercim Yazarı

Check Also

Tapering Nedir?

Ekonomi haberlerini takip etmiyor olabilirsiniz fakat enflasyon nedeniyle dolar alan bir vatandaşsanız, tapering kelimesini mutlaka duymuşsunuzdur. Peki tapering nedir? Gelin bu yazımızda çok açık dille taperingi anlatalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir