drone ile taşımacılık
drone ile ürün teslimi google ve amazon'nun dikkatini çekti

Google, Amazon Drone ile Teslimat Yapacak

Google X, Google’ın James Bond filmlerinde görmeye alıştığımız tarzda araştırmalar yapan yarı-gizli bir laboratuvarı. Son 2 yıldır, satın alınan ürünleri otomatik olarak adrese ulaştıracak ve kendi kendine yetebilen insansız uçan araçlar tasarlıyorlardı. Projenin adı, pek de yaratıcı olmayan bir şekilde Project Wing. Bu projenin bizi ilgilendiren kısmı ise, hayata geçirilmeye artık hazır olması.

Daha önce bu yaklaşımı Amazon benimsemişti ve kendi drone cihazları ile paket gönderimi konusunda denemeler yapmıştı. Hatta drone teknolojisinin, online alışverişi gelecekte kökten değiştirecek teknolojiler arasında sıralamıştık.

Google’ın da bu alana yatırım yapması, hatta birden bire bu kadar yol alması aslında şaşırtıcı değil. İnsansız hava araçları, ürünlerin teslimatındaki bir çok sorunu çözüyor. GPS ile çalıştığı, ayrıca Google’ın tüm dünyayı kapsayan devasa harita hizmetlerinden de yararlandığı için, droneların kaybolma şansı pek yok. Yine Google’ın insansız otomobillerdeki teknolojileri ile donatılan dronelar, kendi yollarını kendileri çiziyorlar. Normalde olabilecek en kısa rotayı belirleyen dronelar, bir sorun olduğunda alternatif rotalar arasından seçim yapıyor veya uçarken yeni bir tanesini yaratıyor. Dronelar, kargo araçlarından daha ucuz, daha az yakıt tüketiyor, insan gerektirmiyor, hata yapmıyor, doğaya daha saygılı ve daha hızlı. Daha ucuz demiş miydik?

Google’ın bu teknoloji ile ilgilenmesinin en büyük iki sebebi, daha ucuz ve daha hızlı lojistik. Araçlar şimdilik Avustralya’da bazı çiftçilere ürün ulaştırmak için kullanılmış. Doğal olarak belli bir ağırlık ve boyutta taşıma kapasiteleri var. Şu anki görünümleri ve tasarımları da ancak daha deneme aşamasında. Google yetkilileri, çok yüksek ihtimalle araçların tasarımlarının zaman içinde değişeceğini ve farklı ürünlerin sevkiyatı için farklı araçlar kullanacaklarını söylüyorlar.

Google bu teknoloji ile 2011 yılında ilgilenmeye başlamış. 2012 Temmuz ayında MIT Üniversitesi Uzay ve Havacılık bölümünden Nick Roy şirkete katıldıktan sonra tasarım ve denemeler hız kazanmış. Google’ın, drone’ları ilk kullanmaya başlamayı düşündüğü onu ise, aslında online perakende ile tamamen alakasız: Kalp krizi geçiren hastalara anında defibrilatör cihazlarını ulaştırabilmek.

Hakkında Ankara Habercim Yazarı

Check Also

Kehribar Tesbih Örnekleri

Kehribar Tesbih

Doğanın bize en güzel armağanlarından biridir kehribar. Işığa tutarak baktığınızda adeta içinde ışıl ışıl yanan …