Fikrimi Patentleyebilir Miyim?

Bildiğimiz gibi Türk Halkı’nın milyarlarca fikri vardır fakat çalınmasından hep korkmuştur. Aklına takılan şu sorudan kurtulamaz. Fikrimi Patentleyebilir Miyim? Çünkü fikrini birileri ile paylaştığında o kişi yada kurumlarca çalınacağını düşünür. Eğer fikrinizi patentlerseniz bu sorundan kolayca kurtulmuş olursunuz. Peki ama fikrinizi patentlemek mümkün mü? Fikrinizi Patentlemek için ne yapmalısınız?

Öncelikle fikrinizi çevrenizdeki kişilere anlatın. Size yapıcı eleştiriler yapıldıkça fikrinizi gelişmeye yoğunlaşın ve en iyi versiyona hazır hale gelmiştir. Bu noktadan sonra profesyonel bir destek almalısınız. Fikrinizi en ince ayrıntısına kadar anlatmalısınız çünkü bir iki kelime farklılıkla başka bir kişi fikrinizi patentleyerek sizin fikrinizi almış gibi olabilir. Böyle olaylar çok sık yaşanıyor. Fikrinizi paylaştığınız profesyoneller sizi yönlendirir. Gerçekten işinde uzman marka tescil firmaları ile çalışmanız çok önemlidir. Size fikrinizdeki boşlukları bildirerek ilerde yaşayacağınız sorunları önceden çözmüş olur. Patenti aldığını sanan kişi bir dava ile patent ihlali yaptığını öğrenebilir. Doğru marka patent firması çok çok önemli olduğunu bir kez daha vurgulamakta fayda var.

Fikrinizi patentlemek çok zor bir konu olduğunu da bilmelisiniz. Hız burada çok önemli. Sizin fikrinizi emin olun birileri şuanda yada daha önceden düşünmüş olabilir. Marka patent firmaları ile başvuru sürecine bile başlamış olabilir. Yemeksepeti, amazon gibi firmalar yavaş kaldığı için fikirlerinin patentini alamadığı durumlar yaşadılar.

Unutmamanız gereken bir diğer nokta fikirlerinizin patentini alırken hangi sektör üzerine çalıştığınızı da marka patent firmalarına bildirmenizdir.

Tüm bu sorunları yaşamamak için Gravis-Ip Marka Patent Limited Şirketi’nden destek almanızı öneririz.

Hakkında Ankara Habercim Yazarı

Check Also

Kehribar Tesbih Örnekleri

Kehribar Tesbih

Doğanın bize en güzel armağanlarından biridir kehribar. Işığa tutarak baktığınızda adeta içinde ışıl ışıl yanan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir