Evde Kedi Köpek Beslemenin Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir

Evde Kedi Köpek Beslemenin Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Evde kedi veya köpek beslemek arasında fark olduğu bilinmelidir. Kediler ve köpekler doğaları gereği davranış biçimleri farklı hayvanlardır. Kediler daha inatçı, daha zor eğitilebilen ve sahiplerini birçok konuda oldukça uğraştıran dostlarımızdır. Tabi bu durum kedi cinsleri ve her kedinin karakter özelliği doğrultusunda da değişebilmektedir. Köpekler ise yine cins ve karakter özelliklerine göre değişse de kedilere nazaran daha çok söz dinleyen, eğitimi kedilere kıyasla daha kolay dostlarımızdır. Evde bu dostlarımızla yaşamanın tabii ki hem avantajları hem dezavantajları mevcuttur.

Evde Evcil Hayvan Beslemenin Avantajları

Evinizde hareketli kedi yada köpek olması size enerji katar. Özellikle yalnız yaşayan insanlar için hayatı oldukça eğlenceli hale getirebilir. Evinizde beslediğiniz dostunuz, sizin için zamanla bir aile bireyi olur ve ondan kopmayı kesinlikle istemezsiniz. Evde beslediğimiz kedi ya da köpek dostlarımız ile yaşayacağımız en büyük avantaj ise onların sonsuz sevgisini hissetmek, onlarla birlikte vakit geçirebilmektir. Onlardaki sevgi size geçecektir ve siz de çevrenize neşe ve sevgi katacaksınız. Emin olun, sosyal çevrenizde size olan sevgi ve ilgi artacaktır.

Evde Evcil Hayvan Beslemenin Dezavantajları

Evde kedi köpek beslemenin avantajı olduğu gibi dezavantajları da bulunmaktadır. Kedi ve köpek dostlarımızın evlerde belki de en rahatsız olunan şeyleri dökülen tüyleridir. Ancak buna çözüm bulmak çokta zor değildir. Dostlarımızın tüyleri kısaltılabilir. Ayrıca tüy dökme dönemlerinde daha iyi beslenmeleri sağlanarak tüy dökümü azaltılabilir.

Evde kedi veya köpek beslemenin zararlarından biri de tuvalet eğitimi vermektir. Tuvalet eğitimi verirken bazı kedi köpek sahipleri zorlanmaktadır. Kedilerin tuvalet eğitimi köpeklere kıyasla daha kolaydır denilebilir. Köpek dostlarımızın tuvalet eğitimi zaman almakta, ilk başlarda evde istenmeyen durumlar yaşanabilmektedir. Özellikle köpekler için cins ve karakter özelliklerine göre değişmekle birlikte evde yalnız kalma, ilgisiz kalma gibi durumlar hırçınlaşmasına sebep olabilmektedir. Yani, evde kedi köpek beslemek ebeveyn olmaya karar vermekle aynı şeydir denilebilir. Tüm planınızı onlara göre yapmak zorunda kalırsınız ve cinsine göre farklılaşmakla beraber hayvanların kişisel bakımı çok fazla zaman alabilir. Bu gibi durumları göz önüne alarak evcil hayvan sahiplenme konusunu düşünmek oldukça önemlidir.

Hakkında Ankara Habercim Yazarı

Check Also

Hubble Uzay Teleskobu

Hubble Uzay Teleskobu

Uzayı anlayabilmek için teleskoplara ihtiyaç duyulmaktadır. Bunlardan Hubble Uzay Teleskopu en önemlilerindendir. Bu teleskobu inceleyelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir