Erzurum Kongresi ozel Konusmalar

Erzurum Kongresi Özel Konuşmalar

Mazhar Müfit ile Mustafa Kemal Paşa Erzurum Kongresi Özel Konuşmalar hakkında yazımız, Başkent Üniversitesi dergisinden alınmıştır…

Mustafa Kemal Paşa, Mazhar Müfit’e:

“Mazhar not defterin yanında mı?” diye sorar.

Mazhar Müfit, “Hayır Paşam” diye cevap verir.

Mustafa Kemal Paşa: “Zahmet olacak ama bir merdiven inip çıkacaksın. Al gel” der.

Sabaha karşı olan konuşma sonrası Mazhar Müfit hemen aşağı iner. Not defterini alıp gelir. Mustafa Kemal Paşa, Mazhar Müfit’in günü gününe hatıra defteri tutmasına hem memnun olur hem de şaka yapmaktan kendini alamadı.

Mustafa Kemal Paşa: “Belleğimiz zayıfladığında Mazhar Müfit’in defteri çok işimize yaracak” der ve devam eder “Ama bu defterin bu yaprağını kimseye göstermeyeceksin. Sonuna kadar gizli kalacak. Bir ben, bir de sen bileceksin. Şartım bu”.

Mazhar Müfit: “Bundan emin olabilirsiniz Paşam” der.

Mustafa Kemal Paşa kafasındaki hedefi o günlerde çoktan belirlediğini gösteren kanıtlar bu cümlelerde kendini belli etmiştir. “Öyleyse tarih koy 7-8 Temmuz 1919. Zaferden sonra hükümet biçimi Cumhuriyet. Daha önce de söylemiştim bu bir. İki, Padişah ve Hanedan hakkında zamanı gelince gereken işlem yapılacaktır. Üç, örtünmek kalkacaktır. Dört, fes kalkacak, şapka giyilecektir.”

Atatürk’ün vizyonun ne kadar geniş olduğu çok açıktır. 1919’da Müfit Bey’e yazdırdığı notta daha önce Cumhuriyet’in ilan edileceğini bildiriyor…

Mazhar Müfit: ” Darılma Paşam ama sizin de hayal, peşinde koşan taraflarınız var.”

Mustafa Kemal Paşa: “Bunu zaman gösterir. Sen yaz…” der ve yine devam eder ” Beş, Latin harfleri kabul edilecek.”

Mazhar Müfit yazılanların iyice abartılı olduğunu düşünerek: “Paşam yeter. Yeter”

Çankaya’da akşam yemeklerinde bir kaç defa:” Bu Mazhar Müfit yok mu, kendisine Erzurum’da örtünme kalkacak, şapka giyilecek, Latin harfleri kabul edilecek dediğim ve bunları not etmesini söylediğim zaman defterini koltuğunun altına almış ve bana hayal peşinde koştuğumu söylemişti.”

Mustafa Kemal Paşa, şapka devrimini açıkladıktan sonra Kastamonu dönüşünde otomobilini eski meclis binasının önünden geçer ve Mazhar Müfit Bey ile karşılaşırlar. Mazhar Müfit Bey, otomobilin içinde Diyanet İşleri Başkanı’nın başında şapka giydiğini görür. Atatürk, Müfit Bey’e: “Azizim Mazhar Müfit kaçıncı maddedeyiz? Notlarına bakıyor musun?” Bu konuşmayı, Mazhar Müfit Bey gerçekleşen hedeflerin Mustafa Kemal Paşa’yı doğruladığını ve kendisinin bu doğrulama sonrası nasıl utandırdığını göstermek için anlatmaktadır.

Erzurum Kongresi Özel Konuşmalar ve Atatürk’ün ne kadar büyük bir lider olduğunu anlatan yazılarımız devam edecektir.

 

Hakkında Ankara Habercim Yazarı

Check Also

Hubble Uzay Teleskobu

Hubble Uzay Teleskobu

Uzayı anlayabilmek için teleskoplara ihtiyaç duyulmaktadır. Bunlardan Hubble Uzay Teleskopu en önemlilerindendir. Bu teleskobu inceleyelim.