kolay pizza
pizza nasıl yapılır

En Güzel Pizza Tarifleri

Mayalı hamur yapımı oldukça incelik ister. Unun kaliteli ve temiz olması gereklidir. Hamura başlamadan önce un elenmelidir. Elenmiş un büyük bir kabın içine konur. Ortası havuz şeklinde açılır içine yaş maya, süt ve sıvı yağ konularak ılık suyla yoğrulur. Bu şekilde yoğrulan hamur bir müddet mayalanmaya bırakılır. Biraz mayalandıktan sonra tepsi mayası verilmek üzere fırın tepsisine döşenir. Burada da bir müddet mayalandıktan sonra bunun üzerine, pizzamızın içinde ne olmasını istiyorsak o malzemeleri dökmemiz gerekir. Pizzada en çok kullanılan ve istenen malzeme olarak peynir, sucuk, domates sosu, salam bulunmaktadır. Pizzada dikkat edilmesi gerekenlerden biri de hamurunun küçük alınmasıdır. Böylece ince ve yumuşak olması sağlanır. Pizza büyük küçük herkesin severek yediği bir besindir. Önceleri Avrupa ülkelerinde yapılırken son yıllarda ülkemizde de yapılmaktadır.

Pratik Pizza Tarifi

Domates soslu pizzayı yapmak için ilk önce mayalanmış küçük hamura ihtiyaç vardır. Hamurumuzu mayalandırmak için bir bardak süt, bir bardak sıvı yağ ve yaş mayayı da ekleyerek yumuşak bir hamur yapmaktır. İlk önce mayayı elimizde küçük hareketlerle ezerek eritilir. Daha sonra süt ve sıvı yağ ve aldığı kadar un koyarak yumuşak bir hamur elde edilir. Bu hamuru tepsiye dökerek ve bir süre bekleyerek hamurun mayalanmasını sağlarız. Bunun üzerine domates sosu hazırlanır. Bir kaba bir kaşık domates salçası ve su ilave edilerek içine de kırmızı biber ve nane eklenerek bu sos elde edilmiş olur. Elde edilen sosu mayalanmış hamurun üzerine dökülür. Böylece mayalanma son safhasına girmiş olur. Fırına sürülerek pişirilir.

Pizzanın ilk ana vatanı olarak İtalya akla gelir. İtalyanlar bir tesadüf eseri olarak bulmuşlardır. Pizza doyuruculuğunun yanı sırada besleyici bir özelliğe sahiptir. Yapıldıktan sonra çok çeşitleri vardır. Büyük küçük herkesin severek yediği bir yiyecek olmasından dolayı her yerde ve her markette, her pizza satılan yerlerde bulunur. Bu sebepten dolayı pizza satan yerler çoğalmıştır. Pizzanın birçok çeşidi vardır. Salamlı, sosisli, ketçaplı, mayonezli, karışık sebzeli, peynirli, soslu ve et yemeyenler için sade sebzeli olmak üzere çok çeşitleri bulunmaktadır. Pizzanın hamurunun ince yumuşak olması bunun özelliğindendir. Hamur mayasının özelliği ve üzerine konan maddelerin çeşitliliği pizzanın kalitesini artırmaktadır. Tarife uygun olarak yapılan pizza güzel olmakla beraber mükemmel bir öğün yemeğidir. Aldığımız pizzaları sağlımıza uygun olup olmadığını kontrol etmemiz gerekir. Son kullanma tarihlerinin yanında yapılış tarihlerinin de önemi büyüktür.

Kaşarlı pizza en çok sevilen tür olarak karşımıza çıkar. Bunun için ilk önce küçük bir hamura ihtiyaç vardır. Hamurun gramajı ve ağırlığı önem taşır. İlk önce yaş maya, sıvı yağ ve sütle beraber yoğurduğumuz hamuru bir müddet dinlendiririz. Dinlenen hamur pizza için çok önemlidir. Her şeyden önemlisi pizzayı pizza yapan hamurun kıvamını bulmak ve mayalanma aşamasına gelmesidir. Bütün bunların olması pizza olmuş demektir. Bunun yanı sıra pizzanın üzerine serdiğimiz malzeme de büyük önem taşır. Kaşarın kalitesi de önemlidir. Kaşar yağlı ve taze olması gerekir. Bu dinlenen hamur tepsiye dökülür. İnce bir şekilde yayılması sağlanır. İnce yayılan pizza piştikten sonrada ince olması gerekir. Bu hamurun üzerine kaşar, zeytin, peynir gibi malzemelerle süslenir. Servis yapılır.

Vejetaryenler içinde pizza yapmak mümkündür. Günümüz teknolojisi her şeyi imkân dâhilinde kolaylaştırmıştır. İmkâna ve isteğe bağlı olarak bütün bunlar mümkündür. Çoğu insan vejetaryen özelliğe sahiptir. Bunlar et sevmedikleri için sebze türlerine önem verirler. Bu sebepten dolayı pizzanın da sebzelisini yapmak mümkündür. İlk önce işe hamuru yoğurmakla başlanır. Pizza hamurunu bir yumak halinde olması gerekir. Bunun yanı sıra tepsinin büyüklüğü ve hamurun ebadı aynı oranda olması gerekir. Pizzada şekil önemlidir. Hamuru mayalanmaya bırakmadan önce içine sıvı yağ, süt ve maya konarak yoğrulma başlanır. Bu yoğrulduktan sonra dinlenmeye bırakılır. Daha sonra tepsiye dizilen hamurun üzerini çeşitli sebzelerle kaplarız. Bu sebzeler ıspanak, pırasa, domates, zeytin gibi isteğe bağlı olarak üzerine döşenir. Sebzeli bir yiyecek olarak karşımıza çıkar.

Bu pratik pizza tarifini arkadaşlarınızla paylaşmak için başlığın altındaki yeşil renkli paylaşma sembolüne basarak paylaşabilirsiniz.

Hakkında Ankara Habercim Yazarı

Check Also

Hubble Uzay Teleskobu

Hubble Uzay Teleskobu

Uzayı anlayabilmek için teleskoplara ihtiyaç duyulmaktadır. Bunlardan Hubble Uzay Teleskopu en önemlilerindendir. Bu teleskobu inceleyelim.