Emlakçının sorumlulukları nedir?

Emlak sektöründe her türlü gayri menkuller kısa sürede alıcısını bulmaktadır. Alıcı ve satıcı için en kolay satış yöntemi olan emlakçıların da para kazanma kapısıdır. Günümüzde gittikçe artış gösteren emlak sektörü müşteriler için daha etkili olmaktadır. Satılık ev, dükkan, arsa, kiralık daire, iş yeri gibi bir çok gayri menkul işlerini yürüten emlak sektörü değerini en güzel şekilde bularak fazlası ile satarak müşteri memnuniyeti ile daha fazla satış veya kiralama için tanınmakta ve ileri derecede olmaktadır. Önemli olan dürüst çalışmak doğru bir şekilde mülkiyetin reklamını yapmaktır. İstenilen kriterlerde ev bulmak oldukça zordur. Bu nedenle emlak sektöründe kolaylıkla  istenilen şartlarda ev bulmak çok kolaydır.

Emlakçının sorumlulukları nedir?

Taşınmaz malların alıcı ile satıcıları buluşturan emlakçılar,  hızlı bir şekilde satış için görevleri vardır. En başta tapu ile ilgili konuları bilmesi gerekir. Satılan gayri menkulün tapu işlemleri için kat farkı ipotekli veya taksim etme gibi önemli konuları tapu esnasında bilmesi gerekir. Ayrıca belediyeden ruhsat alma imar planı çıkarma ve kadastroda neler yapıldığını konut kredisi nasıl olmalı gibi bir çok konularda sorumluluk taşıyan emlakçı bu görevleri yapması şarttır. Satışa verilen gayri menkuller için müşteriyi gezdirme fikrini sorma alan hakkında bilgi vermek gibi sorumlulukları bulunmaktadır. Tüm resmi işler noter vs. hepsi de emlakçıya aittir. Satılık ev, için verilen ilanların göz kamaştıran her türlü ödeme imkanı sağlayan gibi reklam verilmelidir. Diğer sorumluluklarından bazıları ise şunlardır;

·         Saha çalışmalarına katılmak

·         Tanıtım çalışmaları yapmak

·         Satılacak olan gayri menkullerin resmi belgelerini hazır etmek

·         Emlak beyannamesi düzenleme

Gibi bir çok sorumlulukları üstlenen emlakçılar satış veya kiralama sonrasında ise kendi komisyon ücretini de almaktadır. Yasal ve hukuki olan sorumlulukları bilmesi ve uygulaması zorunludur. Gayri menkul satışlarında veya kiralama işlerinde farklı yöntemler ile pazarlamayı bilmelidir. Noter belge resmi işlemleri sahibinden önce emlakçının yapması gerekir.

Emlakçılar promosyon ne kadar alır?

Satılık ev, iş yeri arsa satın alma  kiralama sonrası emlakçının da kendine promosyon alması hakkıdır. Anlaşma yapılırken emlakçı kendi alacağı ücreti de konuşması gerekir. Ayrıca işi sağlama bağlamak için sözleşme imzalanmaktadır. Bu şekilde yapılan anlaşmada hiç bir şekilde vazgeçme gibi bir olasılık  olmaz.Son yıllarda kazançlarının yüksek olduğu emlak sektörünün hiç bir okul bitirmesine gerek duyulmaz. Fakat  bu konuda doğru çalışan emlakçıyı bulmak tabiî ki  zordur.

Hakkında Ankara Habercim Yazarı

Check Also

Hubble Uzay Teleskobu

Hubble Uzay Teleskobu

Uzayı anlayabilmek için teleskoplara ihtiyaç duyulmaktadır. Bunlardan Hubble Uzay Teleskopu en önemlilerindendir. Bu teleskobu inceleyelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir