El bakımı
El bakımı için nelere dikkat etmeliyiz

El Bakımı Nasıl Olmalı?

El bakımı uzun yıllardır önemli olsa da şuaralar çok daha önemli hale geldi. Uzmanlar, korona virüsten korunmanın en etkili çözümünün el yıkama olduğunu söylediğinden beri elimizi çok sık yıkar olduk. Ellerimiz kurumaya ve çatlamaya başladı. Peki ama ellerimizi nasıl korumalıyız? Dermatoloji Uzmanı Dr. Sevgi Sönmezer’in bu konu hakkında yazısını Ankara haber takipçileri için yayınlıyoruz.

Koronalı Günlerde El Bakımı Nasıl Olmalı?

Bugünlerde virüslerden korunmak için sık sık ellerimizi yıkıyoruz. Çok çeşitli dezenfektanlara, kimyasallara maruz kalıyoruz. Derinin koruyucu tabakası (lipit tabakası) bozuluyor. Cilt aşırı kuruyor, çatlıyor. Bu zedelenmiş deriden de mikroplar, mantarlar girip ekzemaya ve cilt enfeksiyonlarına yol açabiliyor.

Kuruyan ve tahriş olan eller için yapılması gerekenler:

  1. Eller, mümkünse sıvı sabunlarla değil de, katı sabunlarla yıkanmalı.
  2. Her yıkamadan sonra da eller yumuşak bir kremle nemlendirilmelidir. (Vaseline kullanabilirsiniz.)

Yazar: Dermatoloji Uzmanı Dr. Sevgi Sönmezer

Hakkında Ankara Habercim Yazarı

Check Also

Ankara’da 12 Hamile Kadın Covid Nedeniyle Vefat Etti

Ankara'da 1 Yılda 12 Hamile Kadın Covid Nedeniyle Vefat Etti. 12-15 yaş arasındakilerde de aşılanmaya başladıkları sevindirici haber. 60 yaş ve üstündeki vatandaşlarımız en çok aşılanan demografik yaş grubu. Ölüm oranlarının yüksek olduğu bu yaş grubundaki aşı olma başarısı bizleri çok sevindiriyor.