küçük yatırımcılara destek
Hisse senedi yorumları

Ekonomide Son Gelişmeler

Korona virüsün etkisiyle bilindiği gibi, global olarak tüm dünyada ticaret durma noktasına geldi. Güvenli liman olan altına, aşırı yüklenmeler oluyor.Kapalı çarşıda çeyrek altın bulunamadığı haberleri çıkmakta. Dolaysıyla, altın aşırı miktarda alındı, fiyatlar tavan yaptı. Bundan sonra altın bozdurmalar başlayabilir ve düşüşler görülebilir.

Diğer bir husus, petrolde yeni anlaşmalar olmadığı için yeni alım-satım olmuyor, petrol fiyatlarını düşürüyor. Petrol şirketleri zor durumda, dönemsel olarak artsa dahi petrol uzun bir dönem popülaritesini azaltacak gibi görünüyor. Petrol şirketleri altın rezervlerini likiditeye dönüştürmesiyle altın düşüşlerine neden olabilir. Bu nedenle altının düşmesine sebep olabilecek bir nokta daha bulunmakta.

Global ticaretin durmasıyla, üretim süreçleri de durma noktasında. Çin hafif hafif üretime başladı ama Amerika’da tam anlamıyla durdu. Fed ve diğer merkez bankaları, kurumsal firmaların ödemelerindeki gecikmeler ve kazançlarının azalması nedeniyle zor durumda olan kurumsal firmaların hisse senetlerini almaya başladı. Dolaysıyla, hisse senetleri düşmüşken merkez bankalarının alımlarıyla artacağı için uzun vadede hisse senedi almanız iyi olabilir.

Sterlin/Euro paritesi yükselişte. İngiltere, Avrupa Birliği‘ndeki ülkelere göre ekonomi açısından daha iyi. Bilindiği gibi, İspanya ve İtalya korona virüs nedeniyle çok zor durumda. Üretimleri durdu. Fransa ve Almanya nispeten daha iyi olsalar da birbirlerine yardımcı olamıyorlar. İtalya’da Avrupa Birliği’nden yardım gelmediği için protestolar arttı. Salgın sonrası İtalya’nın da Avrupa Birliği’nden çıkması gündemde.

Avrupa Birliği’nden çıkan İngiltere’nin ne kadar önemli bir karar verdiği ortaya çıktı. İngiltere artık Avrupa Birliği fonuna para vermek zorunda olmadığı için bu parayı yatırım yapmaya yada korona virüste harcama şansı doğdu. Ayrıca, Amerika ile ticari anlaşmalar yaparak süreçten büyük faydalar ile çıkıyor. Politika faizi sabit kaldığı için pozitif faiz veriyor bu da ekonomisinin güçlendiğini gösteriyor ki Sterlin değerli bir döviz olacağını ön görüyoruz.

Yazan: Sezgi Sönmezer

Hakkında Ankara Habercim Yazarı

Check Also

Tapering Nedir?

Ekonomi haberlerini takip etmiyor olabilirsiniz fakat enflasyon nedeniyle dolar alan bir vatandaşsanız, tapering kelimesini mutlaka duymuşsunuzdur. Peki tapering nedir? Gelin bu yazımızda çok açık dille taperingi anlatalım.