Ekonomi Bülteni

26.05.2021 gününe ait ekonomi bülteni Ankara Habercim’in ekonomi yazarları tarafından hazırlandı.

Ons altın fiyatı, Ocak 2021’den beri ilk kez 1900 doları kırdı. Pandeminin getirmiş olduğu üretim enflasyonun artması ve merkez bankalarının para basmayı devam ettirmesi güvenli liman olan altına yönelmeye itti. Bildiğiniz gibi enflasyondan etkilenmemek için bir çok ülke bitcoini tercih etmeye  başlamıştı. Fakat Elon Musk’ın açıklamaları ve Çin’deki yasaklama haberleri bitcoini ciddi derecede düşürdü. Altın bu etkiler nedeniyle rekor kırmalara başlayacak gibi. Fakat oldukça yükselen altın yatırımcıları dikkatli olmalı. Mutlaka stop loss (zarar sonlandırıcı bir seviye) belirlemek gerekir.

Türkiye’de reel kesim güven endeksi Mayıs ayında mevsimsellikten arındırılmış şekilde 0,3 azalarak 107,1  olduğu açıklandı.

Hizmet sektörü güven endeksi son iki ayda 3,3 azalarak 102,2 oldu. Perakende ticaret sektörü güven endeksi ise 100,9 olarak açıklandı ve Mayıs 2020’den bu yana en düşük seviyesine geldi. En iyi olduğumuz sektör olan inşaat alanında ise Ağustos ayından bu yana geriledi ve ama Mayıs’ta 2,3 puan artarak 79,6 seviyesine geldi.

Hakkında Ankara Habercim Yazarı

Check Also

Tapering Nedir?

Ekonomi haberlerini takip etmiyor olabilirsiniz fakat enflasyon nedeniyle dolar alan bir vatandaşsanız, tapering kelimesini mutlaka duymuşsunuzdur. Peki tapering nedir? Gelin bu yazımızda çok açık dille taperingi anlatalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir