E-Devlet Alanında Yaşanan İdari Sorunlar ve Çözümleri

Türkiye’de, bazı ülkelerde yaşanmayan e-devlet alanında yaşanan idari sorun kanun ve yönetmeliklerin dağınık şekilde olması. Bazı ülkelerde, e-devlet faaliyetlerini düzenleyen yönetmelikler temel bir “çatı” kanunu bünyesindedir bizde ise farklı yasa ve yönetmeliklere dağıtılarak farklı farklı yerlerdeki mevzuatlarla oluşmaktadır. Mesela ABD e-Devlet mevzuatı oluşturmak için temel bir yasayı 2002 kanunlaştırmıştır. ” ABD e-Devlet Kanunu” olarak çıkarılan yasa dünyadaki ilk örneklerdendir. Türkiye’de olmayan tek çatı kanunu, idari sorunun çözümü olarak “E-Devlet Temel Kanunu” yasalaştırılmalıdır.

E-Devlet Alanında Yaşanan İdari Sorunlar ve Çözümleri

Diğer bir çözüm ise Türkiye’de e-Devlet ve e-Dönüşüm hususlarında en üstteki çatı kurum olarak bulunan Cumhurbaşkanlığı E-Dönüşüm Ofisi içerisinde e-Devlet ile ilgili faaliyetlerin sevk ve idaresini gerçekleştiren “bilişim tepe yöneticisi” olarak görev yapan ofis başkanı ile birlikte, tüm kamu kurumlarında “kurum bilişim tepe yöneticisi oluşturulabilir.

E-Devlet Temel Kanunu’nda bir takım performans izleme, ölçme, ödüllendirme veya cezalandırma sistemi yapılarak e-Devlet faaliyetlerinin performansını değerlendirme şansı yaratılmalıdır. Mesela; e-Devlet faaliyetlerinin ya da projelerinin yarattığı fayda (katma değer) ve maliyetler ölçülebilir. İkinci örnek ise, her hangi bir e-Devlet faaliyeti yada projesinin olmamasından kaynaklı “bilişimsizlik maliyeti” ölçülebilir.

Son örnek ise ulusal ve kurumsal stratejilerle uyumluluk gibi konuların toplu olarak veya periyodik olarak ölçüldüğü değerlendirmeler olabilir.

Tüm bu değerlendirme süreçleri sayesinde ortaya çıkacak şeffaflık ve hesap verilebilirlik ilkeleri tüm vatandaşlarla paylaşılmalıdır.

Hakkında Ankara Habercim Yazarı

Check Also

Hubble Uzay Teleskobu

Hubble Uzay Teleskobu

Uzayı anlayabilmek için teleskoplara ihtiyaç duyulmaktadır. Bunlardan Hubble Uzay Teleskopu en önemlilerindendir. Bu teleskobu inceleyelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir