ilk tramvay ihracatı
Durmazlar Makine

Durmazlar Makine’den İlk Tramvay İhracatı

Hepimizin isteği ve rüyası olan “yerli üretim desteklenmeli ve üretimde Türkiye ihracat yapan bir ülke haline gelmesi”dir. Bazı güçlü firmalar bunu başarmaktadır. Nitekim Durmazlar Makine Türkiye’de ilk defa tramvay üretimini gerçekleştirdi. Bununla da kalmadı, Polonya’nın Olsztyn şehrinde düzenlenen ihaleyi de kazandı. Bizleri gururlandıran tüm Durmazlar Makine yönetimine ve çalışanlarına teşekkür ederiz.

İstanbul, Bursa, Samsun ve Kocaeli’de hafif raylı sistem araçları ve tramvay ürettiğini bildiğimiz Durmazlar Makine 2018’de kazandığı ihaleyle ürettiği tramvayları Polonya’ya 2020’de teslim etme gururunu yaşıyor. Teslim edilen tramvayların 3 ay denenmesi ve sonrasında olumlu sonuç alınmasıyla sürecin tamamlanması ön görülüyor. Uluslararası standartları ve Polonya’nın yerel standartlarını da sağlayan tramvayın uzunluğu 3.250 cm ve genişliği ise 250 cm. Toplamda 210 yolcu kapasiteli olan tramvayda ayrıca 2 engelli bölümü ve bu bölümde 42 adet koltuk bulunmakta. Saatte 70 km hıza çıkabilen tramvayın bir diğer özelliği ise Zemini ile yolcunun bineceği seviyeyenin aynı seviyeye gelebiliyor olması. Böylelikle yaşlı ve tekerlekli sandalyeli yolcular zorlanmadan inip binebilecek. Bu ihale için toplamda 24 adet tramvay teslim edilmesi bekleniyor.

Durmazlar Makine’nin kurucusu Ali Durmaz’ın bir otomobil fabrikası kurma hayali bulunduğunu hatırlatan Durmaz, ”Bugün, kurucumuz ve babamız Ali Durmaz’ın çok uzun yıllar önce edindiği, engelleri ve imkansızlıkları yok sayan vizyonuna bir defa daha hayranlık duyuyorum. Vagon üretimiyle onun hayaline bir adım daha yaklaştık” dedi.

Durmazlar Holding, bin kişilik bir ekibe sahip olup, 150 bin metre karelik kapalı üretim alanı, 150 milyon dolar değerindeki cirosu, ile Türkiye’nin güçlü firmalarından bir tanesidir.

Hakkında Ankara Habercim Yazarı

Check Also

Kehribar Tesbih Örnekleri

Kehribar Tesbih

Doğanın bize en güzel armağanlarından biridir kehribar. Işığa tutarak baktığınızda adeta içinde ışıl ışıl yanan …