Dolar’da Şok Artış

Kasım 2020’de görevi devraldığından beri doları düşüren Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal, görevinden alındı. Sonrasında dolar’da şok artış yaşandı. Bu durum dış basında büyük tepki uyandırdı. Morgan Stanley yazarları dolar/TL kurundaki şok atışa ilişkin olarak, “Mevcut politikanın devam ettiği senaryoda Türk lirası cinsi sabit getirili menkul kıymetlerdeki yukarı yönlü hareketin, yüksek pozisyonlanma ve son aylardaki varlık fiyatı performansının iyi haberlerin büyük ölçüde fiyatlandığına işaret etmesiyle, geçen aylara göre daha ölçülü olacağını düşünüyoruz” değerlendirmesinde bulundu. Yani başarılı olan durumun devam etmeyeceği görüşünde oldukları açıkça görülüyor.

Peki iç basın ne düşünüyor? Maalesef iç basın da bu duruma sesiz kalamadı. Mahfi Eğilmez köşe yazısında, “bir ülkede sürekli irrasyonel kararlar alınıyorsa, irrasyonellik istikrar kazanmış olur ve insanlar kendilerini bu duruma uyarlamaya çalışırlar” sözlerine yer verdi. (Burada bir terim açıklaması yapmakta fayda var. İrrasyonel akla, anlaşılmaya, mantığa uygun olmayan, tutarsız davranışlar olarak açıklanır.) Ülkemizde irrasyonellik resmiyet kazanmış olduğu için yabancı yatırımcı gelme olasılığı sıfırlanmış oldu. Yeni gelen TC. Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun işi Naci Ağbal’dan daha zor. Borsamız çökmüş, faizler 19, dolar 7,90TL üstü…Durum bu kadar mı halk mutsuz, esnaf mutsuz, sağlık çalışanları bıkmış durumda. Neyse ki inşaat sektöründe iyiyiz, ama unutulmasın ki kriz yaşayan ülkelerde önce ekonomi zor duruma girer sonra inşaat sektörü yükselir sonra da kriz gelir. Bizdeki durum biraz farklı kriz gelmedi zaten yaşanıyordu.

Hakkında Ankara Habercim Yazarı

Check Also

Tapering Nedir?

Ekonomi haberlerini takip etmiyor olabilirsiniz fakat enflasyon nedeniyle dolar alan bir vatandaşsanız, tapering kelimesini mutlaka duymuşsunuzdur. Peki tapering nedir? Gelin bu yazımızda çok açık dille taperingi anlatalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir