şapka seçimi nasıl yapılır
şapka modası

Doğru Şapka Seçimi

İnsanların bir çoğu şapka takmayı tercih etmiyor olsa da azımsanmayacak kadar kişi şapka takmadan kendilerini eksik hissediyorlar. Bu kişiler için doğru şapka seçimi nasıl olmalıdır sorusu çok önemli. Tarzlarına uygun olsa bile yüz şekillerine uygun olmayan şapka takmaları onları gülünç duruma düşürebiliyor. Bu duruma düşmemek için doğru şapka seçimi nasıl olur yazımızı dikkatle okuyun.

Doğru Şapka Seçimi Nasıl Olmalı?

Yüz Şeklinizi Tanıyın: Yüz şeklinize göre seçim yapmalısınız.

One woman, six different face shapes.
  • Oval Yüzlü Kişiler: Oval yüzlü olan gruptaysanız öncelikle şapka konusunda çok şanlısınız. Ne kadar kötü bir tercih yapsanız dahi size şapka yakışacaktır. En yakışan modeller ise yazın panama, fötr şapka, kışın düz bere, desenli bere yada kep olacaktır. Kadınlarda, hayat dolu enerjilerini dışa vurmak için geniş çeperli şapkaları tercih edebilirler. Hatta uzun boylulara daha geniş çeperli şapkalar kullanabilirler.
Oval yüz örneği
Panama Şapka Örneği
Hasır Panama Şapka Örneği
  • Kalp Yüz: Alın kısmı geniş, çene kısmına yaklaştıkça daralan bir yüz şeklidir. Bu şekilde bir yüze sahipseniz, çan şeklinde şapkalar, geniş kenarlı orta boy şapkalar, kulaklarınızı kapatan pilot bereler, dar şapkalar, bowler bere yani kova şapkalar, melon şapkalar size uygun tarzdaki türlerdir.
Çan şapka
Çan Şapka
Pilot bere
Bowler bere (kova şapka)
Bowler şapka
Kova Şapka (bowler bere)
Melon Şapka
Melon şapka
  • Yuvalak Yüz Şekli: Kovboy, fötr ve geniş kenarlı şapkalar size yakışan tarz şapkalardır. Ayrıca, yüzünüzü ovale benzeteceği üsteki saç derinize yapışmayan üste doğru uzayan şapka veya bereler (yüksek tepeli) size daha çok yakışacaktır.
  • Kare Yüz: Asimetrik şapkalar, yüzünüzdeki sivriliği yumuşatacak hafif kenarlı bowler şapka, kulaklıklı kış şapkalar, önü kısa arkası geniş yada arkası kıs önü geniş çeperli şapkalar, alnınızı açık tutan şapkalar size daha çok yakışacaktır.
  • Üçgen Yüz: Ters üçgen şekli ve düz üçgen şekli olarak iki sınıfa ayrılır. Eğer düz üçgen yüze sahipsen yani alnın dar çenen köşeli ve geniş ise alnını ortaya çıkaracak şapkalar tercih etmelisin. Örneğin kasketler, geniş siperli cap şapkalar, bereler ve ressam şapka modelleri… Eğer alnın geniş çenen dar ise alnının etkisini kapatacak şapkalar takmalısın. Ters üçgen yüzlere tek uygun şapka, fötr şapkalardır. 
Fötr şapka
Kasket

Hakkında Ankara Habercim Yazarı

Check Also

Son Moda İç Giyim Ürünleri

Hemen herkes için iç giyim son derece önemli bir konusudur ve mutlaka olabilecek en kaliteli …

One comment

  1. Faydalı bir haber olmuş, elinize sağlık