Dijital Pazarlama için Formüller

Şirketler satışlarını artırmak için dijital pazarlamaya çok önem vermektedir. Fakat Dijital Pazarlama için Formüller nelerdir sorusunun cevabını bilememektedirler.

İnternetin var olması ile birlikte pazarlama alanında büyük değişiklikler gelişmeye başladı. Pazarlama internetin bir parçası oldu ve adının başına kelime eklenerek dijital pazarlama oldu. Yani elektronik ortamda birçok kanal aracılığı ile kullanıcılara markasını ve ya hizmetini satışa sunulmasıdır. Bu yöntemin genelleşmiş pazarlama yönteminden birçok farkı vardır. Farklı farklı stratejileri de bulunmaktadır.

Pazarlamada satıcı ile kullanıcı sıcak temas halinde alışverişini tamamlamaktaydı, dijital pazarlamada ise bu iş çok daha farklı hale bürünüyor, kullanıcı ile satıcı bir platform üzerinden alışverişi tamamlıyorlar. Bu ağın pratikliği ve hızı kullanıcıya daha kolay gelmektedir. Kullanıcılarınızın taleplerini, önerilerini ya da şikayetlerini dikkate almanız size bu alanda markanız açısında kullanıcınızın gözünde büyük bir prestij kazandıracaktır. Başarılı olmak içinde yapılması gereken temel şey bir strateji oluşturmak olacaktır.

Dijital ortamda yapılan bu pazarlamanın birçok stratejisi ve formülü bulunmaktadır. Uygulama türleri farklı olsa da kendi içerik ve hedefleme anlamında müşteriye ulaşmayı en yüksek verimi almayı hedeflemektedir.

Neden Dijital Pazarlama?

Marka sahiplerinin dijital ortamı tercih etmelerin en temel sebebi kitledir. Türkiye nüfusunun %50’si birer internet kullanıcısıdır. Bu sayı milyonlara tekabül etmektedir. Marka yöneticileri bu kadar büyük bir kitleyi fark edip gelmektedirler. Marka için hedef kitle büyüdüğü için alışveriş akımının da genişlemesi kaçınılmaz oluyor.

Marka yöneticilerinin dijital ortama geçmesinin bir diğer sebebi ise bütçedir. İnternetin en büyük özelliği ise az bir ücret ile milyar kişiye seslenebiliyor olmanızdır.

Birçok dijital pazarlama stratejisi bulunmaktadır, onların temel olanlarından birisi ise e posta gönderimidir.

Belirlenmiş ve analizi yapılmış olan bir hedef kitleye ulaşmanın ana yollarından birisi kesinlik ile e posta gönderimidir. Kullanıcılarınızın sizler ile iletişime geçmesi markanız ve ya ürününüz için olumlu düşünülmesini sağlayacaktır. E postalarınızda kullanacağınız üslup ve kampanyanız sizin marka değerinizi belirleyecektir. Markanız adını tanıtmakta olduğunu ürünü ve ya hizmeti kullanıcınıza e postalarken doğru bir lisan ve doğru bir içerik kullanmanız sizi sonuca götürecektir. Gönderecek olduğunuz e postaları sade bir yazı ile değil bir e bülten şablonu ile göndermeniz markanız açısından bir prestij olacaktır. Hazırlamış olduğunuz e bülteninizin tasarımının hoş olması pazarlama açısından daha iyi sonuçlar verecektir. Markanızın logosunun bulunduğu mailler göndermeniz marka tanıtımı açısından yararlı olacaktır. E postada son olarak da kullanıcılarınızın özel günlerinde onlara kendilerini özel hissettirecek mailler atmanız size artı bir avantaj olarak dönecektir.

Bir diğer temel yöntem ise sosyal medya pazarlamasıdır. Günümüzde bir diğer adı sosyal media market olarak geçen bu pazarlama yöntemi ise bir çok insanın kullandığı ( twitter, facebook, instagram gibi ) sitelerdir. Sosyal medyada sabit bir kitle bulunmamaktadır. Her gün kullanıcı sayısını arttırdığı için burada da büyük bir pazar oluşturmaktadır. Bu denli artan bu ağ dijital pazarlama sektörüne be nde adayım diyebilmektedir. Bu sosyal medya sitelerinde markanız adına yapacağınız paylaşımlar hem markanızın hem de ürününüzün kitlesinin büyümesini sağlayacaktır. Sosyal medyada markanız adına düzgün bir lisan ile paylaşım yapmanız da size büyük yarar sağlayacaktır.

Bir diğer pazarlama yöntemimiz ise doğrudan pazarlamadır. Doğrudan pazarlama yöntemi temel kavramların başlarında gelmektedir. Kullanıcı ile orantılı zamanda uygun bir platformda duyurulması ana hedef olmaktadır. Bu pazarlama tekniğini kullanıcılarınız ile orantılı bir biçimde yapmanız doğru olacaktır. Kullanıcılarınız aktif oldukları gün ve saatler içerisinde yapmanız markanız ve sunduğunuz ürününüzün başarılı olmasını sağlayacaktır. Aynı zamanda doğrudan pazarlamada doğru sonuçlara götürecektir

Hakkında Ankara Habercim Yazarı

Check Also

Kehribar Tesbih Örnekleri

Kehribar Tesbih

Doğanın bize en güzel armağanlarından biridir kehribar. Işığa tutarak baktığınızda adeta içinde ışıl ışıl yanan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir