kornel not tutma teknigi

Cornell Not Tutma Tekniği

Cornell Not Tutma Tekniği İngiltere’de öğrencilerin sıkça kullandığı bir sistemdir. Öğrencilerin tekrar etmesini ve hangi bilginin önemli olduğunu keşfetmesi üzerine kurulmuştur. Bu yöntemi uzun uzun anlatmak mümkündür fakat kısaca bu yazımızda anlatalım…

Cornell Not Tutma Tekniği, sayfanızı 3 bölerek başlar. 1) Detaylı Açıklamaların yazıldığı bölüm. 2) Anahtar kelimeler bölümü. 3) Özet Bölümü.

Cornell Tekniği Not Defteri | D&R

Yukarıdaki örnekteki gibi sayfanızı bölebilirsiniz. İstenirse bu bölümlerin üst sol kısmına tarih ve sağ kısmına konu başlığı ya da dersin ismi yazılabilir. Bu kısım isteğe bağlıdır.

Detaylı Açıklamalar kısmı ders esnasında sizin yazdığınız kısımdır. 15 cm genişlik ve 22,5 cm yükseklik uygundur.

Anahtar Kelimeler kısmı ise ders bitikten sonra eve geldiğinizde yazacağınız kısımdır. Detaylı açıklamalar bölümünü tekrar edip, önemli gördüğünüz konu başlıklarını ve hatırlatıcı kelimelerle yazmanız gereken kısımdır. 6,5 cm genişlik ve 22,5 cm yükseklik uygundur.

Özet bölümü ise en kritik bölgedir. Bir hafta sonra yazmanız gereken bölümdür. Buranın önemi sınavda çıkabilecek kısmı bulmanız beklenmektedir. Detaylı açıklamalar kısmını ve Anahtar kelimeler bölümünü okuduktan sonra konunun püf noktalarını daha iyi anlayacaksınız ki sınavda çıkabilecek bilgileri bu bölüme not edin. 21,5 cm genişlik ve 5 cm yükseklik uygundur.

Sayfa genişlik ve yükseklik sizin büyük ya da küçük yazmanıza göre veya defterinizin boyutuna göre değişebilir. Ölçüler sizin estetik anlayışınıza kalmıştır. Önemli olan kornell not tutma tekniği bölümlerini doğru uygulamaktır.

Cornell Not Tutma Tekniği size derslerden iyi not alma şansınızı %90 artıracaktır.

Hakkında Ankara Habercim Yazarı

Check Also

Hubble Uzay Teleskobu

Hubble Uzay Teleskobu

Uzayı anlayabilmek için teleskoplara ihtiyaç duyulmaktadır. Bunlardan Hubble Uzay Teleskopu en önemlilerindendir. Bu teleskobu inceleyelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir