Çocuklarda Boy Uzamasını Sağlamak İçin Neler Yapılır?

Türkiye’de her yıl binlerce çocuk, büyüme hormonu eksikliği ile doğuyor. Bu hormonun eksik olması çocuklarda boy kısalığının en önemli nedenlerinden biridir. Sevindirici tarafı ise büyüme hormonu eksikliğinin tedavisinin mümkün olmasıdır. Bu tedaviye ilk önce hormon testi yapılarak başlanır. Boy kısalığı olan çocuklar ilk önce dengeli beslenmelidir. Gün içerisinde gereken vitamin ve mineraller mutlaka alınmalıdır. Boy uzaması için egzersizlerin de çok faydası görülmüştür.

Basketbol İle Aranan Şifa

Basketbol oynamak en önde gelen faktördür. Yaşıtlarına göre yinede çocuğunuzun boyu kısa ise, erken müdahale ve tedavi yöntemi ile boyunu uzatabilirsiniz.

Çocukluk çağında boy uzunluğu, çocukların büyüme ve gelişmeleri konusunda aileleri en fazla kaygılandıran konular arasında boy uzamama yer alır. Özellikle büyüme ve ergenlik dönemindeki çocukların boyunu uzatmak istiyorsanız çocuğunuza mutlaka yatmadan önce süt içirmelisiniz.

Genetik Etkenlere Dikkat

Yine tüm bunlara rağmen boy uzamama sorunu yaşanıyor ise profesyonel bir doktor tarafından muayene ettirilmelidir. Gereken tüm testleri yaptırmalı ve en güzel şekilde uzman doktor tarafından tedaviye başlanmalıdır. Ama boy kısalığı hastalık da olmayabilir. Genetik yapı aileden gelen boy kısalığı da olabilir. Boy hormonu yani büyüme hormonu dışında boyu uzatan herhangi bir ilaç, vitamin veya iğne yoktur.

Hakkında Ankara Habercim Yazarı

Check Also

Ankara’da 12 Hamile Kadın Covid Nedeniyle Vefat Etti

Ankara'da 1 Yılda 12 Hamile Kadın Covid Nedeniyle Vefat Etti. 12-15 yaş arasındakilerde de aşılanmaya başladıkları sevindirici haber. 60 yaş ve üstündeki vatandaşlarımız en çok aşılanan demografik yaş grubu. Ölüm oranlarının yüksek olduğu bu yaş grubundaki aşı olma başarısı bizleri çok sevindiriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir