Young mother with her baby studio shot

Çocuk Gelişimi Nedir?

Çocuk Gelişimi Nedir?

Çocuk gelişimi, 0-18 yaş aralığındaki sağlıklı veya kronik hastalığı bulunan, özel gereksinime ihtiyaç hisseden ya da hissetmeyen, ülkesinden uzakta yaşayan, mülteci olarak nitelendirebileceğimiz,  her dinden,  dilden ve ırktan çocuğun; sosyal, fiziksel, ruhsal ve ekonomik yönden avantajlı ve dezavantajlı yönlerinin değerlendirilip tanılanmasını, gelişim özelliklerinin gidişatını kontrol edebilmeyi, oluşmuş ya da oluşabilecek yetersizliklerin belirlenip giderilmesini amaçlar. Çocuk sahibi olmayı düşünen bireyleri de bu yolda karşılaşacakları dönemler hakkında bilgilendirir. Bu amaçla üniversitelerin ön lisans ve lisans programlarında “Çocuk Gelişimi” adıyla kendine yer bulan bir araştırma alanıdır. Ön lisans ve lisans programlarında olduğu gibi açık öğretim yoluyla da okunabilen bölümden mezun olan her birey “Çocuk Gelişimcisi” unvanına sahip olmaktadır.

Çocuk Gelişimi Mezunu Ne İş Yapar?

   Çocuk Gelişimi bölümünün ön lisans ya da lisans programlarından mezun olan bireyler, çeşitli kamu kuruluşlarında ya da özel kuruluşlarda çalışabilmektedir. Lisans mezunu olanlar kendilerine ait kreş ya da gündüz bakım evi adı altında kurumlar açarak bu kurumların yönetim kısmında hizmet verebilirler. Hastanelerin verdiği çocuk gelişimi ve buna yönelik hizmetlerin daha kaliteli olmasını sağlamak adına hastane bünyesinde araştırma geliştirme çalışmaları düzenleyip bunları plan ve program haline getirebilirler. Bunların dışında Rehberlik ve Araştırma Merkezleri, Koruma Bakım ve Rehabilitasyon Merkezleri, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumları, Çocuk ve Gençlik Merkezleri bu kişilerin çalışabilecekleri diğer çalışma alanlarıdır.

Çocuk Gelişimi Uzmanlarının 2020 Yılındaki Maaşları Nedir?

Ülkemiz üniversitelerinde, birçok bölümde rastlandığı gibi, çok sayıda “Çocuk Gelişimi” bölümü bulunmakta ve buna bağlı olarak çok sayıda mezun bulunmaktadır. Farklı koşullar ve durumların etmen olabildiği maaşlar konusunda ise bu durum son derece belirleyicidir. Bugün devlet kurumlarında çocuk gelişimcisi kişilerin maaşları 3000-4000 lira arasında değişebilmektedir.  Mezun sayısının çok olması özel sektörde maaşların devlette verilen maaşların altında kalmasına yol açmaktadır. İşverenlerin çocuk gelişimi uzmanı bulma konusunda alternatifinin çok olması ve buna bağlı olarak sundukları pozisyona talebin çok olması da bu durumu etkileyen başka faktörler olarak değerlendirilebilir.

Çocuk Gelişimi Uzmanlarının Kişisel Özellikleri Nasıl Olmalıdır?

Kaynağını çocuktan ve onun geçireceği bir dizi değişiklikten alan çocuk gelişimi bölümünün uzmanlarında aranan ilk şart “koşulsuz kabul” ilkesi olmalıdır. Yetişkin insanlar gibi çocuklar da birbirinden son derece farklı fiziksel, ruhsal, sosyal ve ekonomik koşullara sahiptir. Bu koşulların dikkate alınarak kabul görmesi, çocuğun gelişimindeki iyileşmeyi sağlamak adına atılması gereken ilk adımdır. Çocuk gelişimi uzmanı her şartta empati yapma yeteneğine sahip olmalıdır ki yardım etmeyi amaçladığı çocuğun durumunu en iyi şekilde analiz edebilmesi de empati yapmaktan geçmektedir. Her çocuk gelişimi uzmanı,  çocuklarla iletişim kurmayı sevmeli ve yarının teminatı olacak çocuklarımızın en iyi şekilde büyümesi adına hizmet vermek için de kendini daima yenileme ve revize etme konusunda da  istekli olmalıdır.

Çocuk Gelişimi Mezunlarının Çalışma Alanları Nelerdir?

  Çocuk gelişimi mezunu, çocukların bedensel, sosyal ve ruhsal farklılık ve sorunlarıyla ilgilenir. Gelişim dönemlerinde meydana gelmesi muhtemel krizlerin çözümünde çocuk ve ebeveyn açısından bir rehber konumundadır. Kurumlara ve insanlara çocuk gelişimi hakkında danışmanlık hizmeti sunmaktadırlar. Bu hizmet oldukça önemli bir husustur çünkü toplumumuzun yarını bugünün çocuklarının ruh sağlığına ve gelişimine bağlıdır. Korunmaya muhtaç, mülteci ya da anne babası hayatta olmayan çocuklara ilgili kurumlar aracılığıyla ruhsal destek sağlar. Engelli ya da davranış bozukluğu görülen aileler ve çocuklara da danışmanlık hizmeti sağlar. Bu ve benzeri durumlar karşısında izlenmesi gereken yol hakkında bilgilendirmelerde bulunur.

Hakkında Ankara Habercim Yazarı

Check Also

aluminyum kapı

Alüminyum Kapı

Alüminyum kapı hakkında bilgilere firmamız aracılığıyla ulaşabilir; mekanınıza verimliliği yüksek bir kapı seçerek memnuniyetinizi bizimle artırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir