Burun Estetiğinde Ameliyat Süreci

Kişi ameliyat olacağı sabah aç karnına banyo yapmış olarak hastaneye yatırılır. Ameliyat burun deliklerinin içinden yapıldığından herhangi bir iz söz konusu değildir. Açık rinoplasty yapılıyorsa burun altında belirsiz bir iz olabilir. Ameliyat burnun durumuna göre 30 dk – 1 saat sürebilir. Eğer kişide nefes problemi varsa (devilasyon, et, kemik) estetik ile birlikte bunların düzeltilmesi gerekir. Burun estetiği operasyonu ise burun sırtındaki kemik törpülenerek başlanır, eğer burun ucu kalın ise inceltilir düşük ise kaldırılır burun içine tampon, dışına kalıp burun estetiği konarak ameliyata son verilir. Hasta 2-3 saat hastanede yatırıldıktan sonra taburcu ediliyor. Fazla ağrı olmaz ilk günlerde ağızdan alınan ağrı kesicilerle ağrı önlenir. Hasta 2 hafta sonra tamamen normal yaşantısına döner. Ameliyat sonrası herhangi bir iz kalmaz.

Estetik kaygılarla ameliyat olmak isteyen hastaların bu isteklerinin temelinde bir takım psikolojik sorunların olduğu durumlar da söz konusu olabiliyor. Esas sorun psikolojik ise kişiye psikoloğa ya da psikiyatriste gitmesi önerilmelidir.
Burun estetiği operasyon korkusunu yendikten sonra sürekli ameliyat masasına yatmak gibi bir bağımlılık oluşmuşsa altında psikolojik veya mesleki bir neden olabilir. Örneğin bazı sahne sanatçıları görüntülerine önem vermek zorunda olduklarından daima mükemmeli aramaktadırlar. Bu arayış hastalık derecesine gelmediği sürece normaldir.

Asimetri, fazla oymak, az oymak (yeterince törpülememek), yapılan burnun yüzle orantılı olmaması burun estetiği ameliyatında sık yapılan hatalardandır

Yüze Gidecek Burun Estetiği Seçimi Nasıl Yapılıyor

Dijital kameralar ve bilgisayarlardaki image programları bize, yüze gidecek ideal burnu bulmak konusunda yardımcı oluyor. Şöyle ki; kişinin karşıdan ve profilden çekilen resimleri image programında çeşitli şekillerde düzeltilerek hem yüze en uygun burun bulunuyor hem de ameliyat olacak kişiye ameliyattan sonra nasıl bir buruna sahip olacağı gösterilmiş oluyor. Ayrıca bu arada hastanın tercihi de değerlendirilerek doktor tarafından gerekli bilgiler veriliyor ve birlikte yapılacak şekil hakkında karar veriliyor.

Hakkında Ankara Habercim Yazarı

Check Also

Günlük Covid Bilgileri

Günlük Covid Bilgileri Tam kapanma ile yurt içinde yeni vaka sayısı nihayet 10 bin sınırının …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir