Boğmaca Nedir?

Boğmaca çocuklarda sıklıkla görülebilen bir hastalıktır. Genelde bahar aylarında görülen bu hastalık sektom belirtileri olarak ilk önce öksürük ile başlayıp nezle ve grip olarak devam eder. Öksürürken kasılmalar ve zorlanmalar olabilir. Hasta adeta inler gibi, nefes alıp verirken öter gibi sesler çıkarır. Bu hastalığı geçiren kimseler hayatlarının geri kalan kesiminde bu hastalığı görmezler. Bağışıklık sistemi oluşur ve bir daha böyle bir hastalık geçirmezler.

Boğmaca ciddi bir hastalık mıdır?

Boğmaca, tedavi edilmediği durumlarda;

  • Damar tıkanması,
  •  Bilinç bozukluğu,
  • Oksijen yetmezliği,
  • Beyin bölgesinde kalıcı hastalık bırakması

Bu gibi  ihtimallerden dolayı ciddi bir hastalıktır.

Boğmaca bulaşıcı mıdır?

Boğmaca bulaşıcı bir hastalıktır. Nefes yolu ile ve hapşırırken, aynı kaşık veya aynı bardağı kullanmak ile de bulaşabilir. Boğmaca en çok burun mukozası ve tükürük yolu ile bulaşır. Boğmacanın çıktığı ortamdaki bulunan herkese bulaşması normaldir.

Hastalığın oluşmasında aşı önemli midir?

Hastalığın gelişmesinde aşı mühimdir, çünkü hastalık aşı olunmadığı takdirde % 85 daha etkilidir. En büyük özelliği solunum yollarında iltihaplanmaya yol açmasıdır. Bu nedenle aşı olunmasına dikkat etmek gerekir. Aşı olunduğu takdirde hastalığın evreleri daha kolay atlatılacak ve hasta yorulmadan ve acı çekmeden, normal yaşamına devam edebilecektir. Boğmacaya karşı en etkili ve en iyi koruma aşılanmalıdır. Boğmacanın komplikasyonlarından ancak aşı ile korunmak mümkündür. Bu zerkler üç kerede tekrarlanır.

Boğmaca dünyada nerelerde görülür?

Boğmaca dünyanın hemen her yerinde görülebilen bir hastalıktır. Belli bir coğrafyaya ait değildir. Genelde küçük yaştaki bebeklerde görülür 0, 2 yaş arası en sık 2, 5 yaş arası yarı yarıya daha az görülür. 0, 2 yaş arası daha tehlikelidir. Hastalığın kuluçka dönemi 11 ila 20 gündür.

Boğmaca hastalığının ilk belirtileri nelerdir?

Hastalığın ilk belirtileri

  1. Hafif öksürük ile başlar.
  2. Daha sonra nezle veya gribe çevirebilir.
  3. Burun akıntısı ve solunum yollarında iltihap ile gelişir.
  4. Öksürürken kasılmalar gelişir.

Bu durumlar 7 ila 14 gün arasında değişir.

Boğmaca tedavisi nasıldır?

Semptomların gelişimine ve vücudun dayanıklılığına göre hekim ilaç verir. İleri derecede iltihaplanmada antibiyotik vermeyi uygun görebilir. Hastalık ilerleyince ateş ve kanamalı öksürüklü semptomlar oluşabilir. Baş dönmesi, baş ağrısı ve görme bozukluğu, dikkat eksikliği ve yoğunlaşamama gibi komplikasyonlar görülebilir.  Dikkatli bir doktor takibi ve anti-biyotik tedavisi ile hastalık iyileşir. Bu hastalığı geçiren kimselerin vücudu bağışıklık kazanır ve bir daha geçirmez.

Hakkında Ankara Habercim Yazarı

Check Also

Ankara’da 12 Hamile Kadın Covid Nedeniyle Vefat Etti

Ankara'da 1 Yılda 12 Hamile Kadın Covid Nedeniyle Vefat Etti. 12-15 yaş arasındakilerde de aşılanmaya başladıkları sevindirici haber. 60 yaş ve üstündeki vatandaşlarımız en çok aşılanan demografik yaş grubu. Ölüm oranlarının yüksek olduğu bu yaş grubundaki aşı olma başarısı bizleri çok sevindiriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir