Bitcoin ve Kripto Paralara Düzenleme

Günlerdir konuşulan bitcoin ve kripto paralara düzenleme dün gece Resmi Gazete’de yayınlandı. Yayınlanan düzenlemede neler var haberimizde açıklamaya çalışacağız. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB)’nin bildirisine göre kripto para tanımlanması son buldu. Yani para diyebilmek için bir ürün alırken karşılığında verdiğimiz şey kabul görülmesi gerekir. Fakat gece yarısı yayınlanan bildiride bitcoin ile ödeme yapılamayacağı açıkça bildirildi. Dolaysıyla TCMB, bitcoin’nin para değil emtia olduğunu resmen kabul etti.

 

Bitcoin ve kripto paralara düzenleme geldi.

Asıl en kritik noktası şudur ki; bitcoin’nin ve diğer kripto paraların (emtiaların) ödeme yapılabilecek alt yapıların geliştirilmesi yasaktır.

Bildirinin en faydalı kısmı bizce burası vergilendirme için yapılan açıklama. Verginin hesaplanabilmesi için bankalar ve bitcoin borsaları arasında geçen paranın devlet tarafından kontrol edilebilecek olması. “Ödeme ve elektronik para kuruluşları, kripto varlıklara ilişkin alım satım, saklama, transfer veya ihraç hizmeti sunan platformlara veya bu platformlardan yapılacak fon aktarımlarına aracılık edemez.”

Bu bildiri 30 Nisan 2021’den itibaren yürürlükte olacak.

1 milyon yazılımcı yetiştirirken, blockchain yazılımını engelleyecek yönetmeliğin yasalaşması ne kadar doğru? Birçok ülkenin önüne geçecek teknolojiyi yok saymamızın faydasını ve zararını yaşayarak göreceğiz. Bilim hepimiz için…

Hakkında Ankara Habercim Yazarı

Check Also

Tapering Nedir?

Ekonomi haberlerini takip etmiyor olabilirsiniz fakat enflasyon nedeniyle dolar alan bir vatandaşsanız, tapering kelimesini mutlaka duymuşsunuzdur. Peki tapering nedir? Gelin bu yazımızda çok açık dille taperingi anlatalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir