Bitcoin Nedir? Nasıl Yatırım Yapılır?

Bu dönemlerde en çok merak edilen konuların başında bitcoin nedir nasıl yatırım yapılır konuları yer almaktadır. Bunu açıklamadan önce bitcoin hakkında biraz bilgi verelim.

Bitcoin Nedir?

Bitcoin 2009 yılında piyasaya sürülen bir kripto paradır. Hiçbir kuruluşa bağlı değildir. Merkezsiz yapıdaki ilk kripto paradır. Kripto paralar tamamen dijital üzerinden alım satım işlemleri yapılabilmektedir. Bitcoin ilk çıktığı dönemde değeri çok küçük iken şu an değeri giderek artmıştır. Bu nedenle birçok insan Bitcoin ile kripto para borsasına girmiştir. Bitcoin en güvenilir paralardan biridir. Aynı zamanda işlem hızı da çok yüksek olduğu için tercih edilmektedir. Kripto para borsaları üzerinden işlem yapılabilmektedir. Kripto paralar dünyada popülerleşmiş durumdadır. Bu nedenle birçok önemli marka ve şirket Bitcoini ödeme yöntemlerine eklemiştir. Bazı önemli yatırımcılar Bitcoinin geleceğinin çok parlak olduğunu, değerinin daha da artacağını ve geleceğin para birimi olacağını düşünmektedirler. Bitcoinin çizdiği grafiğe bakıldığında bu yorumun doğruluğu gözükmektedir.

Nasıl Yatırım Yapılır?

Bitcoin yatırımı yapmak son derece hızlı ve kolay olmaktadır. Yatırım yapmak için ilk olarak bir Bitcoin cüzdanı oluşturulması gerekmektedir. Bitcoin cüzdanı Bitcoin satın almada, saklamada ve satmada kolaylık sağlamaktadır. Bitcoin cüzdanı oluşturmak çok kısa sürmektedir.

İkinci adım ise banka hesabının Bitcoin cüzdanına bağlanmasıdır. Bitcoin almak için cüzdanın para ile doldurulması gerekmektedir. Banka hesabı bağlanarak Bitcoin cüzdanına para yüklenebilmektedir. Bu işlem de kolay olduğundan herhangi bir zorluk yaşanmamaktadır.

3.adım ise kripto para borsalarından birinde hesap açmaktır. Piyasada birçok kripto para borsası bulunmaktadır. Güvenilir ve iyi olması için bu borsaların iyi araştırılarak hesap açılması gerekmektedir. Piyasada en bilinir ve en güvenilir kripto para borsası Binance olmaktadır. Binance’ın uygulaması da bulunmaktadır. Bu sayede işlemler daha hızlı ve kolay halledilebilmektedir. Binance üzerinden bir hesap açılarak buradan Bitcoin yatırımı yapılabilmektedir. Aynı zamanda bu borsa üzerinden sadece alım değil satış da yapılabilmektedir.

Türkiye tabanlı olan borsalar ise Paribu ve Btctürk’tür. Taraftar tokenları almak isteyenler ise chiliz borsasına üye olmaktadır. Paribu ve Btctürk kullanılması devletimizce daha çok tercih edilmektedir.

Daha fazla bilgi için youtube’tan “coinmuhendisi” ve “haluk tatar” kanallarını takip etmenizi öneririz.

Hakkında Sedef Garanti

Check Also

Tapering Nedir?

Ekonomi haberlerini takip etmiyor olabilirsiniz fakat enflasyon nedeniyle dolar alan bir vatandaşsanız, tapering kelimesini mutlaka duymuşsunuzdur. Peki tapering nedir? Gelin bu yazımızda çok açık dille taperingi anlatalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir