Bitcoin Güvenli Mi

Bitcoin Güvenli mi?

Bitcoin özellikle son 2 yıldır adını sıklıkla duyduğumuz bir kripto paradır. Kripto paralar içerisinde en iyi ve en güvenilir olanı Bitcoindir. Bitcoin ilk 2009 yılında piyasaya sürülmüştür. İlk çıktığı zaman değeri çok düşük iken şimdiki değeri çok daha büyük olmakta ve daha da yükselmeye devam etmektedir. Kripto paralara yatırım yapmak isteyenlerin en merak ettikleri şey Bitcoin Güvenli mi olmaktadır. Çünkü herhangi bir bankaya ya da hükümete bağlı olmadığı için insanlar tereddüt etmektedirler. Aynı zamanda dijital bir borsada işlem gördüğü için de insanların kafasında güvenilirliğine dair şüpheler bulunmaktadır. Fakat gerekli önlemler alındığında Bitcoine yatırım yapmak son derece güvenli olmaktadır.

Bitcoin Güvenilirliği

Bütün kripto paralarda riskler bulunmaktadır. Daha önceki yıllarda kripto para borsaları hacklenmiştir. Bu nedenle insanlar özellikle Bitcoin Güvenli mi sorusunu sormaktadırlar. Kripto para borsalarının hacklenme olasılıkları çok düşük de olsa bulunmaktadır. Fakat artık tüm kripto para borsaları yüksek güvenlik önlemleri ile korunmaktadır. Özellikle Bitcoin gibi önemli bir kripto paraya yatırım yapılmak istendiğinde iyi ve güvenilir kripto para borsalarının araştırılması gerekmektedir. Çünkü güvenlik için borsaların yeri büyüktür. Yeterli güvenlik önlemleri olmayan borsaların güvenilirliği zayıf olmaktadır. Kişilerin aynı zamanda kendilerinin de Bitcoin yatırımlarını güvenli tutmak için Alabilecekleri bazı önlemler bulunmaktadır. Örneğin bitcoin cüzdanını güvenli tutmak bunlardan birisidir. Cüzdan için yüksek güvenlikli şifreler tercih edilmelidir. Aynı zamanda Bitcoin cüzdanının düzenli aralıklar ile yedeklenmesi de Bitcoini güvenli kılacaktır.

Bitcoin yazılımının güncel olması ve ara ara güncellenmesi de güvenlik için etkili olmaktadır. Bilgisayardan Bitcoin alım satım işlemleri yapılıyor ise bilgisayarında güvenli olması gerekmektedir. Aynı zamanda birden fazla imzalama seçeneklerinin kullanılması da güvenliği artıran faktörlerdendir. Bitcoin Güvenli mi denildiğinde kişiler hem kendi alacakları bazı önlemler ile hem de iyi ve güvenilir bir kripto para borsası bulmaları ile bitcoini güvenilir kılmaktadırlar.

Son günlerde Thodex Borsası’nın CEO’su Faruk Fatih Özer’ın kullanıcılarının parasıyla Taylant’a kaçmasıyla borsalara güven oldukça azaldı. Suçu kesinleşmediği için net konuşamıyoruz.Fakat yatırımcıların bitcoine güveni azaldığı görünmekte.  İki günde tüm dünya borsalarındaki bitcoin ve altcoin hacmi 2.120.878.516.125 dolardan 1.824.088.691.973 dolar’a düştü. Tabiki tek neden bu değil, ABD bitcoine vergi getireceğini açıkladı. Ayrıca Türkiye Merkez Bankası kripto paraların ödeme aracı olamayacağını bildirmesiyle bitcoine güven azaldı. Fakat toplumun bitcoine tepkisi önemli olacak. Kazananların çoğunlukta olması veya kazanma arzularının artmasıyla bitcoine talep artacak. Bitcoin güvenli mi sorusuna cevap zamanla verilecek. Bekleyip göreceğiz.

Hakkında Ankara Habercim Yazarı

Check Also

Tapering Nedir?

Ekonomi haberlerini takip etmiyor olabilirsiniz fakat enflasyon nedeniyle dolar alan bir vatandaşsanız, tapering kelimesini mutlaka duymuşsunuzdur. Peki tapering nedir? Gelin bu yazımızda çok açık dille taperingi anlatalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir