Biontech Mi Astrazeneca Mı?

Korona virüsten korunmada Biontech Mi Astrazeneca Mı?

Dünya genelinde Koronavirüs için şu ana kadar yaklaşık olarak 25 milyon aşı oldu. Her ülke farklı aşılar kullanmaktadır. En çok kullanılan aşılar ise Biontech ve Astrazenecadır. İnsanlar aşı olacakken hangi aşıyı tercih etmelerine karar verememektedirler. Her aşının yan etkileri ve diğer etkileri farklı olmaktadır. Aşılar genel olarak aynı amaca sahip olsa da özellikleri, etkileri, saklanma, kullanma koşulları bakımından ufak farklılıklara sahiptir.

Biontech

Biontech aşısı Amerikalı ilaç firması olan Pfizer ile Almanlar tarafından geliştirmiştir. Halk arasında bu aşı Pfizer olarak bilinmektedir. Aşının Koronavirüs üzerinde etkisinin %95 olduğu belirtilmiştir. Biontech aşısı 3 hafta ara ile 2 doz olarak yapılmaktadır. Biontech aşısının diğerlerinden ayıran ve dezavantaj olan özelliği ise aşının -70 derecede saklanılması gerektiğidir. Bu aşıya ilk onay İngiltere’den gelmiştir. Türkiye’ye de Biontech aşısı gelmeye başlamıştır. Bu aşının şu ana kadar ağır yan etkileri görülmemektedir.65 yaş üzerindekiler için başarı oranı %94 olarak belirlenmiştir. Fakat Biontech ’in coronavirüsü ağır geçirenler için tam koruma sağlayıp sağlamadığı net olarak belli değildir.

Astrazeneca

Astrazeneza aşısı ise İngiliz-İsveç asıllı olan AstraZeneca firması ile Oxford Üniversitesi tarafından geliştirilmiştir. Dört hafta ara ile 2 doz halinde uygulanmaktadır. Bilimsel verilere göre aşının hangi doz uygulanacağına göre %62’den %90’a kadar etkili olduğu belirtilmektedir. Bu aşının da Biontech gibi Coronavirüsü ağır geçirenlerde tam ne kadar etkili olacağı net değildir. Astrazeneca’nın şu ana kadar herhangi bir yan etkisi görülmemiştir. Yaşlıların aşılanmasından sonra yaşlılarda gençlerdeki gibi antikorlar oluşmaya başlamıştır. Sonuç olarak aşı yaşlılar üzerinden önemli derecede etkili olmaktadır. Aynı zamanda saklanması, taşınması ve kullanımı Bionthec’e göre daha kolay olmaktadır. Fiyat olarak diğer aşılara göre daha uygundur.

Biontech Mi Astrazeneca Mı? Bu soru uzun yıllar konuşulacak. Fakat, önemli olan herkesin bu aşılardan en az birinden gerekli dozlarda aşılanması. Toplu bağışıklık için aşılanma şart. Bizim kullandığımız Sinovac aşısı ise  Sağlık Bakanlığındaki bilgilere göre ağır geçirme oranı, %100 oranında önlüyor.

Hakkında Ankara Habercim Yazarı

Check Also

Aşı Randevusu Alma

Aşı Randevusu Alma konusunda aydınlatılmayı bekleyen birçok kişi var. Aşılama sırası gelenler MHRS (Merkezi Hastane …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir