Besin Alerjisi Belirtileri Nelerdir? Sebepleri ve Önlemleri

Besin alerjisi; besine karşı reaksiyon, besinin alınmasından hemen sonra oluşur. Vücut bazı besinleri aldığı zaman reaksiyon vererek vücut o besini kabul etmez ve alerji yapar.

Besin Alerjisi Neden Olur?

Alerji yapan besinlerin tüketilmemesi gerekmektedir. Tüketilmeye devam ederseniz sorunlar ortaya çıkabilir. Bu yüzden besin alerjisinin teşhis edilmesi ve neleri dikkat etmeniz konusunda bilgi sahibi olmalısınız. Besin alerjileri genellikle bağışıklık sistemi ile ilgilidir. Kişilerin yediği besinler, sindirim sistemi, akyuvarlar ile besinlere özgü antikorlar arasındaki etkileşimin sonucu meydana gelir. Bağışıklık sistemi için besin reaksiyonları ile olan bu antijenik mücadele en zor olandır. Bağışıklık sistemi normal şartlarda zararsız olan besin maddesini, yanlışlıkla zararlı bir madde olarak algılayabilir. Bu durumda besin alerjisi ortaya çıkar. Kişinin alerjisine neden olan besinleri daha sonra tekrar yediği zaman, bağışıklık sistemi histamin ve kimyasal madde salgılar. Bu kimyasal maddeler kişi de alerjik birçok reaksiyona neden olabilir. Bu alerjik reaksiyonlar sindirim sistemi, solunum sistemi, cilt ve kalp-dolaşım sistemlerini etkiler. Yiyeceklerden kaynaklanan bu alerjiyi anne karnından başlayarak ya da bebeklik, çocukluk döneminden başlayarak görmek mümkündür. Alerjiyi kişinin yediği bazı yiyecekler tetiklemektedir. Vücut ani tepki verebilir ya da dakikalar içinde akut tipik semptomlar gelişebilir.

Besin Alerjisinin Belirtileri Nelerdir? Ek Gıdaya Geçişte Alerji Belirtileri Nelerdir? Önlemleri Nasıl Alınır?

Besin AlerjisiAnne, baba ya da kardeşlerinden en azından birinde alerji öyküsü (alerjik rinit, astım, besin alerjisi veya egzema vb.) olan bebeklerin ilk 5-7 yılı içinde besin alerjisi görülme olasılığı %20 daha fazladır.

Bazı yiyecekler bahar alerjisine neden olmaktadır. Bahar alerjisini tetikleyen yiyecekler ; şeftali, erik, kiraz, incir, kayısı, çilek, kavun, karpuz, portakal, ananas vb, sebzelerden ise domates, salatalık, kabak, patates, kereviz, soya, fasulye ve havucu sayabiliriz.

Bebeklerde ek gıda alerji belirtileri; bebeklerin ek gıdaya yeni başladığınızda ve beslendikten sonra 2 saat içinde dudak etrafında kızarıklık, dilde veya dudakta şişme görülmesi şeklinde belirtileri görünebilir.

En sık görülen belirtileri:

1-Deride pişik, kaşıntı, ödem, egzama, kurdeşen
2-Nedensiz kusma ve ishal
3-Astım-bronşit, nezle, burunda akıntı, solunum zorluğu
4-Gözlerde yaşarma
5-Şişkinlik ve karın ağrısı,
Alerjiye neden olan gıdalar için önlem nasıl alınır?
1-Tanıyı koymak için bir doktora başvurmalısınız. Kendiniz tanı koymayınız. Çünkü sizin veya çocuğunuzun büyüme ve gelişimi için çok önemli bir besinden mahrum kalmasına sebep olabilirsiniz.
2-Yiyeceklerin etiketlerini yani içeriklerini, son kullanma tarihlerini okuyarak satın alın.
3-Besin alerjisi şüphesi olan hastaların, alerji testleri tamamlanıncaya kadar şüphelenilen yiyecekleri tüketmemesi sağlanır.
4-Besin alerjisi kesinleştikten sonra, alerjiyi tetikleyen yiyecekleri tüketmeyiniz. Kendinize diyet listesi hazırlayınız.

Alerjiyi Tetikleyen Yiyecekler Nelerdir?

Alerjiyi tetikleyen besinleri şöyle sıralayabiliriz: süt (inek sütü, anne sütü vb.), yer fıstığı, ceviz, kaju, çilek, tahıllar (buğday, arpa vb.), yumurta, narenciye, balık, karides ve yengeç gibi kabuklu deniz ürünleri, soya, domates alerjiyi en çok tetikleyen yiyeceklerdir. İnek sütü alerjiye neden olan en yaygın besindir. Alerjiye neden olan yiyecekler olduğu gibi, alerjiyi önleyen yiyecekler (C Vitamini içeren besinler)de bulunmaktadır. Alerjiyi önleyen besinler sayesinde görülebilecek bazı alerji belirtileri ortadan kaybolur.

Hakkında Ankara Habercim Yazarı

Check Also

Ankara’da 12 Hamile Kadın Covid Nedeniyle Vefat Etti

Ankara'da 1 Yılda 12 Hamile Kadın Covid Nedeniyle Vefat Etti. 12-15 yaş arasındakilerde de aşılanmaya başladıkları sevindirici haber. 60 yaş ve üstündeki vatandaşlarımız en çok aşılanan demografik yaş grubu. Ölüm oranlarının yüksek olduğu bu yaş grubundaki aşı olma başarısı bizleri çok sevindiriyor.