bebek sağlığı
Bebeklerde pişik neden olur

Bebeklerde Pişik Olmasının Nedenleri Nelerdir?

Dünya üzerinde sanırım hiçbir bebek yoktur ki pişik olmasın. Bu bebeklerin doğası ile alakalı bir durumdur.

Yani bebeğinizin pişik olması gayet normaldir. Ancak elbette pişik olmasının nedenlerini bilirseniz bunlara daha temkinli bir yaklaşım gösterirseniz bebeğiniz ufak pişikler geçirecek ve kaldığı yerden etrafa gülücükler saçma devam edecektir.

Bebeklerde pişik oluşmasının temel ve en sık görülen nedeni annenin erken süt kesmesi ya da anne sütü yerine 2 yaşının tamamlanmamış olmasına rağmen besin maddeleri kullanılmasıdır.

Bebeklerin fiziksel ve zihinsel gelişimi için önemli olduğu gibi pişik konusunda da temel nedenlerden birisi emzirmedir. Emzirmenin yanı sıra pişik annenin kullandığı bazı ilaçlar dolayısıyla meydana geliyor.

Ancak bunların da dışında en çok dikkat edilmesi gereken konu elbette hijyen konusudur. Bebeğinizin altının değiştirilme sıklığı altının doğru değiştirilmesi ve tam dezenfektanın sağlanması bebeğinizin pişik olmasını önlemekte en önemli faktörlerden birisidir.

Eğer yanlış şekilde altını değiştiriyorsanız ya da altını sık değiştirseniz bile kaliteli ürünler kullanmıyor veya yanlış yöntemler kullanıyorsanız eğer bebeğinizde bu durumda olması gerekenden daha fazla pişik görülmesi olağandır.

Hakkında Ankara Habercim Yazarı

Check Also

Ankara’da 12 Hamile Kadın Covid Nedeniyle Vefat Etti

Ankara'da 1 Yılda 12 Hamile Kadın Covid Nedeniyle Vefat Etti. 12-15 yaş arasındakilerde de aşılanmaya başladıkları sevindirici haber. 60 yaş ve üstündeki vatandaşlarımız en çok aşılanan demografik yaş grubu. Ölüm oranlarının yüksek olduğu bu yaş grubundaki aşı olma başarısı bizleri çok sevindiriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir