Basketbol Tarihi

Türkiye’de en çok sevilen sporlar arasında ikinci sırada olan basketbol sporunun nasıl geliştiğini ve ilk ne zaman oynanmaya başladığını bu haberde bildireceğiz.

Basketbola benzerliği en yüksek olan ilk oyun Amerika’da Kızılderililer tarafından oynandığı görülmüştür. Dolaysıyla basketbol sporunu ilk bulanlar Kızılderililer diyebiliriz.

Yıllar sonra, spor öğretmeni Dr.James Naismith, hayallerini süsleyen bu sportif oyun üzerine yıllarca çalışmalar yaptı ve son şeklini vermek üzere kendi öğrencileri arasında denedi. Öğrencilerinin de beğenmesiyle basketbolun kurallarını tüm dünyaya tanıtmaya karar verdi. Oyunun kurallarını 13 madde içinde topladı. Naismith; bu oyunun, 20 Ocak 1892 tarihinde ilk defa oynanmasına vesile olmuştur. Bu 13 maddeye göre; takım yedişer kişiden oluşacak ve oyun 20 dakikadan üç devre olacaktı. Atışların başarılı olması durumundaki puanlama günümüzde oynanan basketbola göre biraz farklıydı. Sahadan yapılan atışlar üç, serbest atışlardan yapılan sayılarda iki puan olacaktı.

O dönemlerde, Naismith basketbolu, atlet ve beyzbolculara neşeli ve faydalı idman olarak kullanılması amacıyla öğrenci ve insanlığa tanıtmaya çalıştı. Fakat, o kadar sevildi ki çok kısa bir zaman içinde büyük kitlelerin ilgisini çekmeyi başardı. Yardımcı antrenman özelliğinden sıyrılarak popüler bir spor dalı haline gelmiştir.

Hakkında Ankara Habercim Yazarı

Check Also

Hubble Uzay Teleskobu

Hubble Uzay Teleskobu

Uzayı anlayabilmek için teleskoplara ihtiyaç duyulmaktadır. Bunlardan Hubble Uzay Teleskopu en önemlilerindendir. Bu teleskobu inceleyelim.