Balık Beslemenin Püf Noktaları?

Balıklarınız dengeli bir şekilde beslenmedikleri takdirde bir takım sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Örneğin, sindirim, hastalıklar ve fazla kilo almaları gibi. İnsanlar nasıl sağlıklı kalabilmeleri için sağlıklı bir şekilde beslenmeleri gerekiyorsa aynı şey balıklar için de geçerlidir. Bazı balıkların beslenmelerinde özel yemler söz konusudur. Yeni cins balık edindiyseniz lütfen beslenme konusunda uzmanlardan detaylı bilgi alın.

Hatırlamanız gereken en önemli kural balıklarınıza fazla yem vermemenizdir. Bu sadece balıkların için olumsuz olmayıp ayrıca bir de akvaryumun suyunu kirletmede büyük rol oynar. En uygun yöntem ise balıklarınıza günde iki defa (sabah ve akşam) az miktarda yem vermenizdir. Verdiğiniz yem bir iki dakika içerisinde tüketilmişse, o zaman doğru miktarda yem verdiniz demektir. Balıklarınızın sindirim sistemine yardımcı olabilmeniz için haftada bir günü sadece tek besleme yapın. Bu yöntem sadece yetişkin balıklar için geçerlidir.

Akvaryumunuza yeni balık eklediğinizde bu balıklarda bazen yemek yeme sorunu ortaya çıkabilir. Bu durumda onların yemesini teşvik edebilmeniz için onlara solcan vermeye çalışınız.

Kuru Yemler

Normalde bilinen markalar tarafından üretilen kuru yemler, balıklarınız ihtiyacı olan tüm besin değerlerini karşılamaktadır.

Egzotik Balıklar ve Spirulina

Egzotik balıklar için özellik beslenmelerinde Spirulina’nın kullanılması önemlidir. Spirulina bir çeşit deniz yosunudur. Spirulina vitamin ve mineraller konusunda oldukça zengindir. Özellikle, vitamin A, B, B-12, kalsiyum ve demir. Ayrıca kolaylıkla sindirebilinecek protein de ihtiva eder. Bu tarz balıklar serbest yaşadıklarında da bu tarz deniz yosunları yemektedirler.

Her çeşit deniz yosunu balıklarınız için sağlıklı değildir. Bu yüzden hangi deniz yosununu verebileceğinizi bilmeniz gerekir. Ama Spirulina en iyilerinden biridir.

Hakkında Ankara Habercim Yazarı

Check Also

Hubble Uzay Teleskobu

Hubble Uzay Teleskobu

Uzayı anlayabilmek için teleskoplara ihtiyaç duyulmaktadır. Bunlardan Hubble Uzay Teleskopu en önemlilerindendir. Bu teleskobu inceleyelim.