Aya Gitme Maliyeti

T.C Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı müjde açıklandı. 2023’de aya gidiyoruz. Aya gitme maliyeti ne olur bilmek ister misiniz? Gelin haberimizde maliyeti hesaplamış olan haberleri derleyelim.

Hürriyet gazetesi Selim Öztürk’ün 10.06.2020’de yazmış olduğu köşe yazısında aya gitme maliyeti 187 milyon dolar olarak açıklamış. NASA bildiğiniz gibi uzun yıllardır bu işlerle uğraşıyor bizden daha az maliyetli yapacağı kesin. Ama unutmayalım ki NASA Neil Amstrong’tan sonra gitmedi. Ayrıca aynı habere göre ABD artık aya gidilmesi için ek ödenek ayırmıyor.

Euronews’in 26.02.2020 tarihinde Faruk Can tarafından yazmış olduğu habere göre NASA 2024’de aya gitme maliyeti 35 milyar dolar olacağını açıkladı. Peki bakalım bizim 2020 bütçe açığımız ne kadar 80 milyar dolar. Biz bütçe açığımızı kapatmak yerine 35 milyar dolar harcamamız ne kadar doğru olur? Verimliliği olan bir yatırım olsa mantıklı olabilir ama günümüzde bunu yapmak ne kadar mantıklı? Dün 98 vatandaşımız koronadan vefat etti. Biz 35 milyar doları bu kişilerin ölmemesi için çalışma yapsak daha mantıklı değil mi?

Gelgez internet sitesine göre 2017 yılında yapılan aya gitme maliyeti 5 milyon dolar olarak Hindistan açıklamış. Fakat bildiğiniz gibi Hindistan’ın gönderdiği uzay gemisinin içindeki mürettebattan haber alınamıyor. Yani maliyetin dışında başka risklerde var. Ama içiniz biraz rahat olsun, Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı müjdeye göre biz ilk başta insan göndermeyeceğiz. Aya sert iniş yapacak bir araç yada daha sonra Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklayacağı şeyi göndereceğiz. Önümüz açık başımız dik, o günlerin gelmesini bekliyoruz. 2023’de ayda olmamız büyük güç gösterisi olacağı kesin. Başarılar uzay ekibimize…

 

Hakkında Ankara Habercim Yazarı

Check Also

Tapering Nedir?

Ekonomi haberlerini takip etmiyor olabilirsiniz fakat enflasyon nedeniyle dolar alan bir vatandaşsanız, tapering kelimesini mutlaka duymuşsunuzdur. Peki tapering nedir? Gelin bu yazımızda çok açık dille taperingi anlatalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir