Türkiye’nin gururu

Kara Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyacı olan ATAK helikopter Projesi ile  Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri olarak üretilen Atak helikopteri amaçlanmıştır.

Bu amaç ile AgustaWestland tasarımı olan A129 gövdesinin, TSK’nın isteklerine uygun biçimde; motor, aktarma organları ve kuyruk parçalarının değiştirilmesine ilave olarak milli aviyonik ve silah sistemleri ile üretilmesi sonucu ortaya çıkan T129, dünyada kendi alanındaki en verimli taarruz helikopteri olma unvanını belgelemiştir.

T129 ATAK Helikopteri yakın hava desteği görevleri ve çok amaçlı görevler için iki tip olarak tasarlanmıştır:

Yakın temas hava desteği sağlamak amacıyla üretilen T129A, dünyada benzeri olmayan 76 adete kadar 70 mm güdümsüz roket ve 500 adet savaş mühimmat kapasiteli 20 mm top ile entegre edilmiştir.

T129 B helikopterine ise çok amaçlı görevlere uygun olarak üretilmiştir. T129 B helikopterinde en son elektronik harp gereçleri kullanılmış olup içerisinde bulunan özellikler şunlardır.

  • Aynı anda 8 adet güdümlü anti-tank füzesi UMTAS
  • 12 adet güdümlü CİRİT
  • 2 adet STINGER top mermisi
  • 500 adet top mermisi

Ankara Kazan’daki TUSAŞ (TAI) tarafından yapılmasına devam edilen, ilk ATAK Helikopterlerimiz 2014 yılı başında teslim edilmiştir, ayrıca üretim ve teslimat faaliyetleri tüm hızıyla devam etmektedir.

Kaynak: TAI

Hakkında Ankara Habercim Yazarı

Check Also

Kehribar Tesbih Örnekleri

Kehribar Tesbih

Doğanın bize en güzel armağanlarından biridir kehribar. Işığa tutarak baktığınızda adeta içinde ışıl ışıl yanan …