gastrit
asitli reflü tedavisi

Asitli Reflü, Kansere Neden Olur Mu?

Mide yanması nedir?

Mide yanması, midenizin üstesinden gelemediği bir şeyi yediğinizin bir göstergesidir.

Bu görünüşte zararsız asit, yemek borusunu daraltarak mide bulantısı, öksürük, hırıltılı solunum, boğazda yanma, ses kısıklığı, boğazda tıkanan yiyecekler, erozyona uğramış diş minesini ve astım benzeri semptomlara neden olabilen tahriş, iltihaplanma ve yara izine neden olur.

Kanser riskini arttırır.

Reflüyü tetikleyen nedir?

Asit reflüsünün nedeninin belirlenmesi ilk adımdır. Yaşlıysanız veya fazla kiloluysanız, karın yağlarınız buna neden olabilir. Mide yanmasını arttıran şeyler.

Kafein

Nikotin
Alkol
Yağlı, yağlı veya baharatlı yiyecekler
Çikolata

Gastiritten kurtaran yöntem (Asitli Reflü)

  1. Kilo ver

Bilimsel olarak, ağırlığınızın% 8-10’unu kaybetmenin, asit reflü belirtilerini azalttığını gösterdi.

  1. Oda sıcaklığında su ve limon

Bir beslenme uzmanı Rebekah Fedrowitz’e göre “Bunu başka bir şeyi yemeden önce 15-20 dakika boş bir mideye limonlu su içmek vücut doğal olarak asit seviyesini dengeleyebilir”. Karnı ve mideyi vurguladığı için soğuk su önerilmemektedir. Öte yandan, sıcak su yemek borusu ve mideye göre daha iyi kabul görür.

  1. Elma sirkesi

Elma sirkesi çok yönlüdür ve gerçekten inanılmaz bir çaredir. Beslenme uzmanı doktoru Christina K. Major tarafından açıklandığı üzere, “Birçok kişi yanlışlıkla tüm asit reflüsü ve hazımsızlığa asit aşırı üretilmesinden kaynaklandığına inanıyor. 1 yemek kaşığı elma sirkesini bir bardak suyla için.

  1. Çay saati

Çemenekotu ve papatya çayı, asit reflü semptomlarını azaltmada en etkili yöntemlerden biridir. Nane çayı içmek de iyi bir fikir.

  1. Sakız çiğneyin

Sakız, salya üretimini arttırır, bu da yemek borusunda asit seviyesini düşürür.

  1. Sol tarafta uyu

Sağ tarafta veya karında uykunun bağırsaklar üzerinde baskı oluşturduğu ve asit reflü belirtilerini artırdığı bilimsel olarak gösterildi.

Reflü önemli bir hastalıktır, tedavi edilmediği takdirde kansere neden olabilir.

Hakkında Ankara Habercim Yazarı

Check Also

Ankara’da 12 Hamile Kadın Covid Nedeniyle Vefat Etti

Ankara'da 1 Yılda 12 Hamile Kadın Covid Nedeniyle Vefat Etti. 12-15 yaş arasındakilerde de aşılanmaya başladıkları sevindirici haber. 60 yaş ve üstündeki vatandaşlarımız en çok aşılanan demografik yaş grubu. Ölüm oranlarının yüksek olduğu bu yaş grubundaki aşı olma başarısı bizleri çok sevindiriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir