Aşırı Tüylenme

Kadınlarda aşırı tüylenme

Bazı bayanlarda, bacaklarda, yüz ve kollarda hatta bazen sırtta ve göğüs çevresinde olması gerekenden daha fazla tüy çıkabilir. Dahası bu sayılanların dışında aşırı tüylenme boyun, çene, bacaklar, kollar ve göbek deliğinin aşağısı gibi farklı farklı bölgelerde bile görülebilmektedir.

Bu her zaman bir sağlık problemi olduğu anlamına gelmez. Fakat estetik görünüşü ve güzelliği etkileyebilir. Bu durum, yani aşırı tüylenme bayanlar için daha fazla bakım gerektiren zahmetli bir olaya dönüşebilir.

Böylesi durumlarda, hanımlar istemedikleri aşırı tüylenme durumundan kurtulmak için özellikle bacak, bikini bölgesi ve koltuk altlarını tıraş ederler, sir ağda yapar veya epilasyon gibi farklı yöntemler kullanırlar.

Tüyler ve hormon ilişkisi


Tüyler çok kısa, ince lifli kılcal damarlardan oluşurlar ve tüylerin yağ bezleri yoktur. Tüylerin boyutları uzadıkça, androjen hormonu sebebiyle kalınlaştıkça, kurumaya başlarlar.

Aslında bu hormonun üretimi erkeklerde çok fazladır. Zaten bu sebeple erkeklerin vücudunda bayanlara göre daha fazla tüy bulunur. Fakat bazı kadınlarda androjen hormonu olması gerekenden ne yazık ki fazla olabilir ve buna bağlı olarak kadınlarda aşırı tüylenme görülür. Doğal olarak vücutlarının birçok yerinde daha fazla ve uzun, daha kalın ve daha koyu renkli tüyler çıkar.

Tüy kökleri farklı hormonlara tepki gösterebilir. Örneğin testesteron. Bu hormonlara en fazla tepki veren bölge ise kasık diğer bir adı ile bikini bölgesi. Bu nedenle hem kadın hem erkeklerde bu bölgelerde vücudun diğer bölgelerine göre fazla çok tüy çıkar.

Erkeklerin tüyleri göğüs, sırt ve karın bölgelerinde daha kalın ve daha sık çıkar. Bayanlarında elbette bu bölgelerde tüyleri bulunur. Fakat erkeklere göre bayanların bu bölgelerinde görülen tüyler kısa ve yumuşak olur. Fakat androjen hormonunun çok çalıştığı durumlarda, tüyler kalınlaşarak uzar, bu bölgelerde aşırı tüylenme olur, bu durum bayanların erkeksi görünmelerine sebebiyet verir.

Hakkında Ankara Habercim Yazarı

Check Also

Ankara’da 12 Hamile Kadın Covid Nedeniyle Vefat Etti

Ankara'da 1 Yılda 12 Hamile Kadın Covid Nedeniyle Vefat Etti. 12-15 yaş arasındakilerde de aşılanmaya başladıkları sevindirici haber. 60 yaş ve üstündeki vatandaşlarımız en çok aşılanan demografik yaş grubu. Ölüm oranlarının yüksek olduğu bu yaş grubundaki aşı olma başarısı bizleri çok sevindiriyor.