Art Deco
Art Deco Tasarım Nedir

Art Deco Tasarımı

Art Deco Nedir?
Mimaride ve dekoratif sanatlarda ilk olarak 1920’lerde karşımıza çıkıyor. Sade, geometrik, analitik ve endüstriyel nitelik taşır. 1920’lerde Amerikan kültürü içinde özümsenmesi ile bağlantılıdır. Çıplak kadın figürleri, hayvanlar, yapraklar ve güneş ışınları karakteristik özelliğidir.

Art Deco akımı iki savaş arasına rastladığı için gelişimi ve sanatçıları hakkında çok fazla bilgi sahibi değiliz. Ancak, figür tasarımcılarının çoğunun Musevi asıllı olduğunu ve güç şartlar altında sanatlarını icra ettiklerini biliyoruz. Savaş yüzünden çok fazla eser günümüze kadar gelememiştir.

Tasarımların bir kısmı bronz,bir kısmı ise fildişidir. 1950’lerde ve sonrasında tekrar revaçta olmuş bu kez değişik materyellerden çalışılmıştır. Fildişi-bronz kombinasyonu çok fiyatlı olduğundan, gümüş, spelter (tutya, çinko) ve ivorine olarak bilinen plastik fildişleri ve kurşun-kalay karışımı (tutya) kullanılmıştır.

İstanbul’daki en önemli Art Deco tasarımları; (konut dışı olarak) Markiz Pastanesi içindeki Sanatçı Mazhar Resmol’un yaptığı vitray çalışması ve Eminönü’ndeki Kuru Kahveci Mehmet Efendi ve Oğulları dükkanında görülebilir. Apartman girişlerinde büyük panolar halinde uygulanması halen yaygındır.

Hakkında Ankara Habercim Yazarı

Check Also

Hubble Uzay Teleskobu

Hubble Uzay Teleskobu

Uzayı anlayabilmek için teleskoplara ihtiyaç duyulmaktadır. Bunlardan Hubble Uzay Teleskopu en önemlilerindendir. Bu teleskobu inceleyelim.