Arçelik Hakkında Kısa Bilgi

Arçelik, Türkiye’nin teknoloji konusunda en büyük üretici firmalarından bir tanesi olarak 1955 yılında kurulmuştur. Şirketin kuruluşu Vehbi Koç ve Lütfi Doruk tarafından kurulan bir ortaklığa dayanmaktadır.

Söz konusu teknoloji olduğu takdirde genellikle teknolojiyi üretmek yerine satın almayı tercih eden bir ülke olduğumuz yadsınamaz bir gerçektir. Bu durum teknolojiyi hem pahalıya satın almamıza, hem de ülke olarak teknoloji konusunda ilerleyememize neden olmaktadır. Türkiye genellikle teknolojiyi satın alarak kullansa da, hemen hemen tüm dünyaya satışını yaptığı teknolojik ürünlere de sahip olan bir ülkedir.

Arçelik Doğuyor..

Arçelik, Türkiye’nin teknoloji konusunda en büyük üretici firmalarından bir tanesi olarak 1955 yılında kurulmuştur. Şirketin kuruluşu Vehbi Koç ve Lütfi Doruk tarafından kurulan bir ortaklığa dayanmaktadır. Sütlüce’de meydana gelen bu ortaklık ilerleyen zamanlarda bir takım ilkleri de beraberinde getirmiştir. Firma 1959 yılında ilk çamaşaır makinesi üretimini gerçekleştirmiş, bir yıl sonra yani 1960 yılında ise ilk buzdolabı üretimini gerçekleştirmiştir. Üretim kapasitesini ve ürettiği ürünlerin niteliklerini her geçen gün biraz daha arttıran Arçelik, 1968 yılı itibari ile Çayırova’da bulunan yeni üretim tesislerine taşınmıştır. Firma 1975 yılı geldiğinde Eskişehir’de bir buzdolabı fabrikası kurmuştur. Bu olayı izleyen zamanlarda, 1979 yılında İzmir’de elektrikli süpürge fabrikası ve 1993 yılında Ankara’da bulaşık makinesi fabrikası kurulmuştur.

Şirketin asıl değişim süreci 1999 yılı itibari ile başlamıştır. Arçelik’e bağlı şirketlerden olan ve pişirici cihaz üretimi yapan Ardem, farklı bir şirket olmaktan çıkarılmış, Arçelik markasına dahil edilmiştir. Aynı yıl Türk Elektrik Endüstrisi A.Ş. Ve Atılım ve Gelişim Pazarlama A.Ş. Şirketleri de Arçelik markasına dahil edilmiştir. Böylece Arçelik markası çok daha güçlü bir konuma getirilmiştir. Bu birleşmelerin en büyüğü 2001 yılında ortaya çıkmıştır. Yine Arçelik markasına bağlı olan Beko’nun, yurtiçinde yaptığı tüm ürün satışları Arçelik markasına dahil edilmiştir. Firmaya bağlı olarak hali hazırda üretim ve satış yapan pek çok firma aktif olarak faaliyet göstermektedir. Beko, Altus, Leisure, Tirolia, Elektra Bregenz, Arctic ve Flavel şirkete bağlı faaliyet gösteren en bilinir firmalardandır.

Arçelik, yaptığı tüm çalışmaları aynı zamanda çeşitli belgeler ile de ortaya koymaktadır. 2004 yılında düzenlenen ve konusu enerji verimliliği olan bir yarışmada Arçelik 1. sırada yer almıştır. Toplamda 900 adet firmanın katılım sağladığı yarışma, Avrupa Komisyonu tarafından düzenlendiği için büyük önem arz etmektedir. Arçelik tarafından yarışmaya dahil edilen ve 1. olarak çıkan ürün, piyasada satılan A Sınıfı buzdolaplarından %58 daha az elektrik harcayan bir buzdolabı olmuştur. Arçelik bu sayede hem teknolojisinin ulaştığı noktayı, hem de çevreci bakış açısını tüm dünyaya kanıtlamıştır.

Arçelik tarafından yapılan patent başvurularına bakıldığı takdirde, şirketin kuruluşundan bu yana 300′e yakın patent başvurusu yaptığı görülmektedir. Bu rakam, 1996 yılı itibari ile kayıtlara bakıldığında yapılan patent başvurularının %10′una tekabül etmektedir. Türkiye’nin dışına çıkıldığında, Arçelik Avrupa’da en çok patent sahibi ilk 5 şirket arasında yer almaktadır.

Günümüzde halen en büyük ve en kapsamlı üretim tesislerine sahip olan Arçelik, 2001 yılından bu yana kullandığı ‘Arçelik Demek Yenilik Demek, Yenilik Demek Arçelik Demek’ sloganını 10 yılın ardından 2011 yılında bırakarak ‘Yeniliği Aşkla Tasarlar’ sloganını tercih etmiştir. Bu slogan halen aktif olarak tüm reklam çalışmalarında kullanılmaktadır. Ayrıca ‘Çelik’ ve ‘Çeliknaz’ isimli iki robot ile büyük ilgi çeken Arçelik, bu robotların yer aldığı reklam filmleri ile ‘Yeniliği Aşkla Tasarlar’ sloganını pekiştirmektedir. Pek çok merkezde kendisine ait mağazalar da ürün satışlarına devam eden Arçelik, sektörde en büyük rakip olarak Vestel markasını görmekte, aradaki rekabet her üründe kendisini az ya da çok göstermektedir.

Hakkında Ankara Habercim Yazarı

Check Also

Kehribar Tesbih Örnekleri

Kehribar Tesbih

Doğanın bize en güzel armağanlarından biridir kehribar. Işığa tutarak baktığınızda adeta içinde ışıl ışıl yanan …