Ankara'nın Ekonomik Gelişimi

Ankara’nın Ekonomik Durumu

Ankara’nın yerini ve bir çok özelliğini biliyorsunuzdur. Peki ya Ankara’nın Ekonomik Durumu yani yıllar boyunca hangi sanayiler öne çıkmış ya da Ankara halkı geçimini nasıl sağlamış bilmek isterseniz bu yazımız sizin için.

Ankara Cumhuriyet ilan edilmeden önce 30.000 nüfuslu bir yerleşim yeriydi. Ankara kalesi çevresinde yerleşim alanı kuran halk geçimini tarım ve hayvancılık ile sağlıyordu. Cumhuriyet’in ilanı sonrası Ankara’nın ekonomik durumu gelişmeye başladı. Başkent olduğu için alt yapı ve üst yapı sağlayacak hizmetler artmaya başladı. Bu alanda ticarethaneler açılmaya başlandı. Alt yapı ve üst yapı için gerekli inşaat malzemeleri bir anda artış gösterdi. Ayrıca MKE ve Etibank gibi faaliyet alanları Ankaralılar için büyük iş kapısı olmuştur. Bu iş kollarının artması Ankara’ya göç edilmesini artırmıştır. Böylelikle nüfusun artması hem sanayiyi geliştirmiştir hem de sanayinin artması ile daha çok nüfus artışı olmuştur.

Siteler semtinde mobilyacılık sektörü gelişmiştir. Sitelerde yaklaşık 13.000 büyük ve küçük üretim yapan şirket bulunmaktadır.

1925 yılında faaliyete geçen bira fabrikası bir çok Ankaralıya iş olanağı sağlamıştır. Daha sonra 1926 yılında hizmete sunulan çimento fabrikası başta dediğimiz gibi inşaat sektörüne büyük katkıları olmuştur.

Ankaralıların gıda ihtiyaçları arttığı için makarna, un, bitkisel yağ, süt ürünleri, şeker, şarap, bira gibi besin üreten fabrikalar açılmaya başlandı. Elmadağ’da bulunan barut fabrikası sanayileşmenin önünü açtı. Daha sonra çimento, boya, tuğla, çeşitli motorlar, traktör, tarım aleti ve makineleri,  orman ürünleri, mobilya, metal eşyalar ve kıyafet üreten fabrikalar kuruldu.

Ankara’da sanayi ve teknolojinin gelişmesi üzerine 1984 yılında Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TAİ) Amerika’nın çeşitli destekleriyle kurulmuştur. TAI Türkiye’nin savunma sanayisinde mihenk taşı olarak ön plana çıkmıştır.

Sağlık sektörü için diyaliz makineleri üreten ve farklı cihazların üretimine Ankara’da başlanmıştır.

Sonuç olarak Ankara’nın Ekonomik Durumu Türkiye’nin en çok gelişmiş şehirlerinden ilk üçe girecek konuma gelmiştir.

Hakkında Ankara Habercim Yazarı

Check Also

ATP Ticari Bilgisayar Halka Arz Ediliyor

Kurumsal yazılım firması ATP Ticari Bilgisayar Halka Arz Ediliyor. Talep toplama tarihi 27-28 Mayıs. Şirketin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir