Ankara dikkat
Ankara'da korona vakaları artıyor

Ankara’da vaka sayısı artıyor

ANKARA, KORONA VİRÜS’TE EN DUYARSIZ İL

Evet Değerli Ankaralılar, malesef korona virusten korunma konusunda en dikkatsiz davranan il bizim. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, geçtiğimiz gün dikkat çekici bir konuşma yaptı ve bu konuşmadan en kritik çıkarım biz Ankaralıların sosyal mesafe ve maske takma kuralını bozduğuydu. Malesef bu açıklamalardan önce tüm Ankaralılar maske konusunda çok dikkatsizdi. Rakamlarda bu duyarsızlığı gözler önüne seriyor. İstanbul’daki aktif hasta sayısı, Ankaralı hastaların yarısı kadar. Bilindiği gibi İstanbul’un nufüsü Ankara’nın yaklaşık olarak 3-4 katı ama hasta sayısı Ankara’ya göre çok daha düşük. Bu sayılar Ankaralıların, vaka sayısının dramatik olarak artığını görmesi için çok önemli.

Tek tek nerelerde maske takılmadığını saymak hasta sayısını değiştirmeyecek ama değerli Ankaralı çalışanlar nefes almak zor olduğu için çalışırken maske takmadıkları için hastalığı yaymaya devam ediyorlar. Kendi sağlıklarını önemsemedikleri gibi yaşlı veya solunum sorunu olan kişileri önemsemiyorlar. Bu salgın tek başımıza bitirebileceğimiz bir felaket değil. Hep beraber olursak tamamen korona virüsü yenebiliriz. Duyarlı olup, hasta olabileceğimizi düşünerek maske takmalıyız. Ölen sayıların giderek artması da bu hastalığın küçümsenmeyeceğini gösteriyor. Gereksiz yere evden çıkmamalı, düğün nişan vb. Kalabılık ortamlardan uzak durmalıyız. Hatta yakınlarımızın da gitmesini önlemeliyiz.

Sokağa çıkma yasağı kapıda ama malesef bu duruma düşmeden duyarlı olmalıydık. Herşeyi devletin çözemeyeceğini bizlerin de sorumluluk almamız gerektiğini Sağlık Bakanı Fahrettin Koca daha önceki konuşmalarda hepimize bildirmişti. Bu konuda sınıfta kalan Ankaralıların silkelenip direktiflere uyması şart.

Lütfen maskelerimizi takalım, sosyal mesafeyi koruyalım ve gereksiz yerlere gitmeyelim. Yolun sonu aydınlık iken karanlığa çevirmeyelim.

Doktorların ve tüm sağlık çalışanlarının 8-9 aydır özverili bir şekilde çalıştıklarını ve malesef çok yorulduklarını unutmayalım. Biz bu kadar duyarsız bir ülke değiliz. Kendimizden başkalarını da düşünmek zorundayız. Kendimizi korumalı, çevremizi korumalı ve bağışıklık sistemimizi bozmamalıyız.

Koronasız günler geçirmemiz dileğiyle….

Hakkında Ankara Habercim Yazarı

Check Also

Hubble Uzay Teleskobu

Hubble Uzay Teleskobu

Uzayı anlayabilmek için teleskoplara ihtiyaç duyulmaktadır. Bunlardan Hubble Uzay Teleskopu en önemlilerindendir. Bu teleskobu inceleyelim.