Ankara’da 12 Hamile Kadın Covid Nedeniyle Vefat Etti

Ankara’da 1 Yılda 12 Hamile Kadın Covid Nedeniyle Vefat Etti

Ankara İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Ahmet Zülfikar Akelma önemli açıklamalarda bulundu. Sayın Akelma, “2021 yılında Ankara’da 12 gebe, yani gebelik döneminde veya doğumdan sonraki 42 gün içinde olan kişi, Covid-19 enfeksiyonuna bağlı hayatını kaybetti. Gebe olup Covid-19’a bağlı hayatını kaybeden 12 kişinin hepsi aşısızlardan oluşuyor” dedi.

Ankara’daki aşılanma oranlarının aşı ülkemize geldiği günden beri Türkiye’deki illere hep ortalamanın üzerinde olduğunu açıkladı. Bir çok yerde aşılanmanın sürdüğünü hastaneler ve aile sağlığı merkezleri başta olmak üzere organize sanayi bölgelerinde, vatandaşların yoğun bulunduğu meydanlar, Esenboğa Havalimanı, AŞTİ ve Yüksek Hızlı Tren Garı gibi yerlerde de vatandaşımızın yoğun ilgi gösterdiğini bildirdi. Evde aşılanma sisteminin de olduğunu bildiren Akelma, yaşlı vatandaşlarımızın bu uygulamadan oldukça memnun olduklarını söyledi.

15-30 yaş arasındaki vatandaşlarımızın ilk aşı olma oranı yüzde 66.

12-15 yaş arasındakilerde de aşılanmaya başladıkları sevindirici haber. 60 yaş ve üstündeki vatandaşlarımız en çok aşılanan demografik yaş grubu. Ölüm oranlarının yüksek olduğu bu yaş grubundaki aşı olma başarısı bizleri çok sevindiriyor. Umarız toplumun her kesimi bu hasasiyeti gösterir ve bu hastalık biran önce biter.

Günlük 140 bin aşı yapabilme kapasitesi ile en iyi illerden birisiyiz. Son olarak Akelma, “Lütfen aşı olun” demeyi de ihmal etmedi.

Hakkında Ankara Habercim Yazarı

Check Also

Sağlık Gündemi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan COVID-19 ile ilgili açıklamalarda bulundu. Açıklamasında “Haziran ayında yoğun bir aşılama …