Ankara Sivas Arası Hızlı Tren
Ankara hızlı tren

Ankara Sivas Arası Hızlı Tren

2019 yılı içinde bitirilmesi planlanan yüksek hızlı tren projesinde mutlu sona çok yaklaşıldı. Ankara yüksek hızlı trenin merkezi olma yolunda büyük adımlarla ilerliyor. Ankara -Eskişehir’den sonra İstanbul ve daha sonra Sivas ile bağlantılar tamamlanacak. Ankara ile Sivas arası 12 saatten 2 saatte düşecek.
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu bayramda Elmadağ’da çalışmaları inceleyerek çalışanlarla bayramlaştı. 393 kilometrelik mesafe YHT ile 2 saatte tamamlanacak. Karaismailoğlu, trenimiz seyahat boyunca 8 adet istasyonda duracak ve bunlar Elmadağ, Kırıkkale, Yerköy, Yozgat, Sorgun, Akdağmadeni, Yıldızeli ve Sivas olduğunu belirtti.
Altyapı İşlerinin Yüzde 90’ı Tamamlandı
Ankara-Sivas YHT hattı tamamlandığında 49 adet tünel yapılmış olacak ve toplam uzunluğu 66,08 kilometre olacak. Şuan 63,3 kilometresi yapıldı ve 56,86 kilometrelik tünelin kaplaması bitirildi.
Adil Karaismailoğlu, habercilere sözlerini şu şekilde aktardı: “Ankara Sivas YHT hattı projemizde, altyapı işlerinin yüzde 96,6’sı tamamlandı, üstyapı ve elektromekanik işlerinin yüzde 66’sı tamamlanmış durumda. Yükleniciler tüm çabaları ile en kısa zamanda projeyi tamamlamaya çalışıyorlar. Kovid-19 olmasına rağmen çok hızlı ve pandemiye dikkat ederek çalışıyorlar. Amacımız vatandaşımıza hizmet. Mesafeleri kısaltan, insanları sevdiklerine kavuşturan Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ailesi olarak, vatandaşımız için çalışmaya ve üretmeye devam edeceğiz. Hayata geçirdiğimiz her projede gücümüz artacak” dedi. Bakan Karaismailoğlu, milli güç olarak Türkiye’nin bu projeler ile markalaşma yolunda emin adımlar ile ilerlediğini sözlerine ekledi. Fakat bilindiği gibi mart ayında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan Atama ve Görevden Alma Kararlarına göre Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan görevden alınmıştı dolaysıyla bu proje Adil Karaismailoğlu’nun değil. Vatandaşa hizmet yapmak güzel fakat başkasının ilgilendiği projeyi devralıp, o kişinin ismini anmamak ne kadar etik?

Ankara Hızlı Tren

Hakkında Ankara Habercim Yazarı

Check Also

Hubble Uzay Teleskobu

Hubble Uzay Teleskobu

Uzayı anlayabilmek için teleskoplara ihtiyaç duyulmaktadır. Bunlardan Hubble Uzay Teleskopu en önemlilerindendir. Bu teleskobu inceleyelim.