Uzaktan eğitim zamanı

AMD, Zen 3 ve RDNA 2

1Ç 2020 finansal çağrısı sırasında AMD‘nin CEO’su açıklama yaptı:

AMD, 2020 yılının ilk çeyreğinde finansal detaylarını açıklayarak, bir önceki çeyreğe göre 1,79 milyar dolarlık hafif bir düşüş göstererek yüzde 16 oranında, aynı zamanda geçen yılın aynı çeyreğine göre yüzde 40 oranında etkileyici bir artış gösterdi. AMD, ilk çeyrekte iyi bir performans sergilediğini söyledi “ve yakın vadede talep ortamında bir miktar belirsizlik beklerken AMD, sağlam finansal temeli ve güçlü ürün portföyünün onu iyi bir konuma getirdiğini söyledi.

AMD, hem masaüstü hem de mobil CPU pazarlarında Intel’e kesinlikle çok baskı yapıyor ve daha da önemlisi, sağlam yol haritaları ile vaatlerini yerine getirmeye devam etti. RDNA mimarisi Nvidia’yı tahttan indirmeyi veya önemli ölçüde sallamayı başaramasa da, AMD‘nin hala yarı özelliğe sahip olduğunu ve 2020 tatil sezonunda başlaması gereken Microsoft Xbox X Serisi ve Sony PlayStation 5 konsollarını güçlendireceğini unutmayın.

AMD, Zen 3 CPU mimarisi hakkında birkaç ayrıntı açıkladı ve TSMC’nin 7nm + üretim sürecine ve watt başına sürekli performans vaat etmesine dayanacağını biliyoruz.

Bu haftanın başlarında, AMD’nin Ryzen 5000 mobil yongaları, Cezanne kod adı ile ilgili bazı ilk söylentiler ortaya çıktı ve önemli IPC iyileştirmeleri vaat etti ve RDNA 2 GPU ile eşleştirilmesi gerektiği konusunda bilgi verdi. Renoir mobil yongalarında 7nm Vega GPU.

Zen 3 mimarisi, Milano sunucu CPU’ları, Genesis Peak Ryzen Threadripper CPU’ları, Vermeer masaüstü CPU’ları ve yukarıda bahsedilen Cezanne mobil APU’larını getirecek.

Hakkında Ankara Habercim Yazarı

Check Also

Hubble Uzay Teleskobu

Hubble Uzay Teleskobu

Uzayı anlayabilmek için teleskoplara ihtiyaç duyulmaktadır. Bunlardan Hubble Uzay Teleskopu en önemlilerindendir. Bu teleskobu inceleyelim.