Af Yasasının Korona Virüs Salgınına Etkisi ve Alınması Gereken Tedbirler

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) ve Milliyetçi Hareket Partisi’nin (MHP) ortak teklifi olan, halk arasında af yasası olarak bilinen Ceza İnfaz İndirim Düzenlemesi, Korona Virüs salgını acil durum tedbirleri nedeniyle öne alınmış ve Adalet Bakanı Abdülhamit Gül tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) sunulmuştur. TBMM AKP Grup Başkan Vekili Cahit Özkan düzenlemenin 70 maddeden oluştuğunu, 90.000 kadar kişiyi ilgilendirdiğini ve çocuk istismarının kadına şiddetin, uyuşturucunun, kasten adam öldürmenin ve terörle mücadelenin kapsam dışında olduğunu açıklamıştır.

Korona Virüs salgını ciddi boyutlarda sağlık, ekonomik ve sosyal sorunlar ortaya çıkarmaktadır. Öncelikle sağlık sorunlarını önlemek için virüsün yayılmasını önlemek gerekir. Bir korona virüs hastası veya taşıyıcısı 5-10 kişiye virüs bulaştırabilir.

Cezaevlerinden çıkarılacak 90.000 kadar kişinin korona virüs yayılımını artırmaması için; ateş başta olmak üzere semptomları (bulguları) olanlara test uygulanmalı. En az 14 gün evde izolasyon, karantina ve sokağa çıkma yasağı vs. tedbirler acilen alınmalıdır.                     

 Radyoloji Uzmanı Dr. Erol Sönmezer

Hakkında Ankara Habercim Yazarı

Check Also

Ankara’da 12 Hamile Kadın Covid Nedeniyle Vefat Etti

Ankara'da 1 Yılda 12 Hamile Kadın Covid Nedeniyle Vefat Etti. 12-15 yaş arasındakilerde de aşılanmaya başladıkları sevindirici haber. 60 yaş ve üstündeki vatandaşlarımız en çok aşılanan demografik yaş grubu. Ölüm oranlarının yüksek olduğu bu yaş grubundaki aşı olma başarısı bizleri çok sevindiriyor.