23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

23 Nisan 1920’de Ne Oldu?

23 Nisan 1920’de, Büyük Millet Meclisi’nin kurulduğu yani Türk milletinin iradesini temsil edildiği meclisin resmi olarak kurulduğu gündür. Bir başka deyişle Türk halkının egemenliğini duyurduğu gündür.

Atatürk’ün isteğiyle 23 Nisan 1924’te ’23 Nisan günü bayram olarak kutlanılmaya başlanmıştır. 5 yıl sonra yani 23 Nisan 1929’da Atatürk bu bayramı çocuklara armağan etmiştir ve 23 Nisan ilk defa 1929 yılında Çocuk Bayramı olarak da kutlanmaya başlanmıştır. Geleceğin büyük kahramanları olacağını bildiği çocuklara bu bayramı hediye eden Ulu Önder Atatürk, dünyada çocuklara ait hiç bir bayramın olmadığı zamanlarda Türk çocuklarının özel olduğunu kanıtlamıştır.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, her yıl yurdumuzda ve yurt dışındaki temsilciliklerimizde, bütün kurumlarımızda, okullarımızda ve her evde çeşitli etkinliklerle kutlanarak millî birliğimizin kenetlenmiş ifadesini temsil etmektedir. Maalesef bu sene korona virüs nedeniyle resmi kutlamalar yapılmadı. Buna rağmen çocuklarımız bu güzel ve önemli güne sahip çıkarak evlerinde kutlamalar yaptı. Ayrıca, 23 Nisan 2020 Saat 21:00’de balkonlarımızdan hep beraber İstiklal Marşı’mızı söyleyerek kutlayacağız. Herkesi 21:00’de bekliyoruz…

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, milletimize ve bütün çocuklara kutlu olsun.

Atatürk diyor ki:

“Bütün cihan bilmelidir ki artık bu devletin ve bu milletin başında hiçbir kuvvet yoktur, hiçbir makam yoktur. Yalnız bir kuvvet vardır. O da millî egemenliktir. Yalnız bir makam vardır. O da milletin kalbi, vicdanı ve mevcudiyetidir.”

Hakkında Ankara Habercim Yazarı

Check Also

Hubble Uzay Teleskobu

Hubble Uzay Teleskobu

Uzayı anlayabilmek için teleskoplara ihtiyaç duyulmaktadır. Bunlardan Hubble Uzay Teleskopu en önemlilerindendir. Bu teleskobu inceleyelim.