Günlük Ekonomi Bilgileri

Buradaki ve sitemizdeki tüm ekonomi haberleri yatırım tavsiyesi değildir. Yatırım tavsiyesi yapabilecek kurumlar bankalardır yada sözleşme yaptığınız yatırım şirketleridir.Bizim yaptığımız haberlerin kesinlikle bir yatırım tavsiyesi olmadığını bilmeniz gerekmektedir…

Bildiğiniz gibi ekonomi en çok aşı haberlerinden etkileniyor. Normalleşme için aşının bulunması ve uygulanması kritik öneme sahip. Dolaysıyla İngiltere’de Pfizer ve Biontech’in geliştirdiği aşının onaylanması olumlu etki yaratacaktır. İlk etapta 800 bin kişiye uygulanacak aşının önümüzdeki hafta İngiltere’de olacağı hesaplanmakta. ABD’da seçim öncesi yapılması beklenen fakat ertelenen mali teşvik paketleri tekrar gündeme geldi. Yaklaşık 900 milyar dolarlık bir teşvik öngörülmekte. Dünya’da dolar zayıflamaya devam ediyor. Euro dolar paritesi 1,2119 düzeyine gelerek rekor kırdı.

ABD’de koronavirüsteki yoğunluk nedeniyle alımlar yavaşladığından dolayı hisselerde gevşemeler görülüyor.

Türkiye’de ihracat Kasım ayında %1 daraldı ve ithalat %16 arttı. Dolaysıyla, dış ticaret açığımız 5,1 milyar dolar oldu. Enflasyon %2,30 artarak %14’e ulaştı. Uzmanlara göre, bakan Elvan’nın bugün yaptığı açıklamada  tüm ekonomik faaliyetlerimiz ile enflasyondaki mücadelemiz devam edeceğini bildirmesiyle 24 Aralık’taki merkez bankasının faiz kararından faiz artırımı çıkacağı konuşulmaya başlandı.

Bu açıklamadan sonra dolar 7,75 TL’leri gördü.

Bir başka günlük ekonomi bilgileri hakkındaki yazımızda görüşmek dileğiyle…

One thought on “Günlük Ekonomi Bilgileri

  • 3 Aralık 2020 tarihinde, saat 21:37
    Permalink

    Eur Usd parite 2021de ne olur sen onu söyle

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir